فرانسه: اتحادیه اروپا نباید در گفت‌وگوهای برکسیت به دام بریتانیا بیفتد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پرچم‌های اتحادیه اروپا و بریتانیا
پرچم‌های اتحادیه اروپا و بریتانیا   -   کپی رایت  آسوشیتدپرس

کلمنت بون، وزیر امور اروپای فرانسه روز پنجشنبه ۱۷ سپتامبر (۲۷ شهریور) گفت که اتحادیه اروپا حق دارد که در شرایط حاضر با بریتانیا بحث و گفت‌وگو کند و نباید در برابر تاکتیک‌های بریتانیا که می‌تواند با هدف فشار آوردن به بروکسل برای قطع مذاکرات در مورد توافق تجاری برکسیت باشد، بیش از حد واکنش نشان دهد.

دولت بریتانیا این هفته لایحه‌ای را به مجلس عوام این کشور ارائه کرده است که بخش‌هایی از توافق این کشور با اتحادیه اروپا را نقض می‌کند.

بر اساس توافقنامه برکسیت، لندن از ۳۱ ژانویه وارد دوره انتقالی شد و از ماه مارس گفتگو‌های دشوار و تا به این لحظه بی نتیجه‌ را، بر سر روابط آینده تجاری بریتانیا با اتحادیه اروپا آغاز کرد. برخی تحیل‌گران بر این باورند که شکست مذاکرات تجاری میان دو طرف، دولت محافظه‌کار بریتانیا را بر آن داشته تا با دستاویز قرار دادن اختلافات موجود، بحث یک توافق جدید را دست کم بر سر برخی محورها از جمله مرز ایرلند به میان بکشد.

اتحادیه اروپا خواستار حذف این قسمت‌ها از لایحه بریتانیا تا پایان ماه سپتامبر شده و تهدید کرده است در غیر اینصورت در پایان سال با اتمام دوره گذار و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، هیچ معامله تجاری صورت نخواهد گرفت.

فرانسه: نباید در دام افتاد

آقای بون در پارلمان فرانسه در پاسخ به این سوال که آیا اتحادیه اروپا باید مذاکرات درباره معامله تجاری با بریتانیا را متوقف کند، گفت: «در این مرحله ما حق داریم که با بریتانیا بحث کنیم.»

وی افزود: «برخی از طرف دیگر می‌توانند ما را به سمت مسیر اشتباه سوق دهند. بعد همین افراد می‌گویند که این اروپایی‌ها هستند که معامله نمی‌خواهند و ما در بریتانیا تمام تلاش خود را کردیم.» وی تاکید کرد که اتحادیه اروپا نباید در دام بیفتد.

عمده محور در نظر گرفته شده در لایحه پیشنهادی بوریس جانسون به نحوه اجرای مقررات تجاری در ایرلند شمالی مربوط می‌شود. این بخش از خاک بریتانیا بر اساس توافق برکسیت قرار است به مدت چهار سال از مقررات اتحادیه اروپا پیروی کند. این در حالی است که در طرح آقای جانسون تاکید شده که بریتانیا می‌تواند به صورت یکجانبه برای امور تجاری ایرلند شمالی تصمیم‌گیری کند.