اتحادیه اروپا خواستار برقراری سفرهای ضروری با بریتانیا و لغو سفرهای غیرضروری شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز  با استفاده از  AP, AFP
اتحادیه اروپا: شهروندان ۲۷ کشور عضو تا اطلاع ثانوی رفت‌و‌آمد با بریتانیا را متوقف کنند
اتحادیه اروپا: شهروندان ۲۷ کشور عضو تا اطلاع ثانوی رفت‌و‌آمد با بریتانیا را متوقف کنند   -  کپی رایت  Matt Dunham/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.

اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه از ۲۷ کشور عضو خواست تا شهروندانشان را تا اطلاع ثانوی به لغو رفت‌و‌آمدهای «غیرضروری» به بریتانیا تشویق کنند با این حال این نهاد خواستار از سرگیری سفرهای «ضروری» شد.

این درخواست در حالی انجام می‌شود که بسیاری از کشورهای اروپایی ازجمله هلند، فرانسه، بلژیک و آلمان مرزهای خود به روی بریتانیا را در پی کشف گونه جهش‌یافته ویروس کرونا بسته‌اند.

توصیه برای برقراری سفرهای ضروری با هدف اجازه دادن به هزاران شهروند اتحادیه اروپا و بریتانیا برای بازگشت به خانه انجام می‌شود. با این حال کشورهای عضو اتحادیه اروپا آزاد هستند تا قوانین خود را در زمینه کنترل مرزها اعمال کنند.

بسیاری از شهروندان اروپایی در آستانه کریسمس و جشن‌های سال نو به‌دلیل محدودیت سفر در بریتانیا گرفتار شده اند. این ماجرا به‌ویژه برای رانندگان کامیون‌های فرانسوی که در مسیر تونل مانش در تردد هستند، مساله‌ساز شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

دیدیه ریندرز، عضو کمیسیون دادگستری اتحادیه اروپا درباره این توصیه اتحادیه اروپا گفت: «کشورهای عضو باید همزمان برنامه تشویق شهروندان به لغو سفر میان بریتانیا و اتحادیه را هماهنگ کنند و از سوی دیگر، ممنوعیت‌های ناگهانی سفر نباید مانع از بازگشت هزاران شهروند اروپایی و بریتانیایی به کشورهای خودشان شود.»

کمیسیون اروپا می‌گوید شهروندانی که می‌خواهند به کشور یا اقامتگاه اصلی خود بازگردند، باید امکان چنین کاری را به شرط داشتن گواهی عدم ابتلا به کووید-۱۹ یا گذراندن دوره قرنطینه، داشته باشند.

از سوی دیگر اتحادیه اروپا از کشورهای عضو خواسته است تا کارکنان بخش حمل و نقل هوایی، زمینی و دریایی را از هرگونه ممنوعیت سفر معاف کنند. کمیسیون اروپا می‌گوید کارکنان بهداشت و درمان باید این امکان را داشته باشند که به شرط داشتن گواهی تست منفی کرونا در ۷۲ ساعت پیش از سفر، بدون گذراندن دوره قرنطینه میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و بریتانیا سفر کنند.