Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اوکراین از ترکیه پهپاد و ناوچه سبک می‌خرد

یک فروند پهپاد ساخت ترکیه
یک فروند پهپاد ساخت ترکیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات ترکیه تاکید می‌کنند که آنکارا با وجود اختلاف موجود بین روسیه و اوکراین بر سر شبه جزیره کریمه امکان همکاری با هر دو کشور را دارد.

آگهی

سازمان صنایع دفاعی ترکیه روز جمعه اعلام کرد که اوکراین در چهارچوب توافق جدید به دست آمده بین دو کشور از آنکارا پهپاد و ناوچه سبک خواهد خرید.

توافق دو کشور بر سر این معامله نظامی در جریان سفر اسماعیل دمیر، رئیس سازمان صنایع دفاعی ترکیه به کی یف، پایتخت اوکراین به امضاء رسید. اوکراین با امضای این قرارداد در نظر دارد تا حضور نظامی خود در دریای سیاه و دریای آزوف را با استفاده از ناوچه های سبک ساخت ترکیه افزایش دهد. گزارشی از ارزش این قرارداد نظامی منتشر نشده است.

دو کشور دو ماه پیش در جریان سفر وولودیمیر زلسنکی، رئیس جمهوری اوکراین به ترکیه چند سند همکاری دوجانبه امضاء کرده بودند. یکی از این اسناد چهارچوب همکاری نظامی بین کی یف و آنکارا را مشخص می کرد. این سند به امضای خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه و آندری تاران، همتای اوکراینی او رسیده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
امضای سند همکاری بین وزرای دفاع ترکیه و اوکراینAP Photo

وزیر دفاع اوکراین روز جمعه پهپادهای ترکیه را از «موثرترین جنگ افزارهای مدرن» توصیف کرد که به گفته او امتحان خود را در لیبی، سوریه و جنگ بر سر کنترل منطقه قره باغ پس داده اند.

مقامات ترکیه تاکید می کنند که آنکارا با وجود اختلاف موجود بین روسیه و اوکراین بر سر شبه جزیره کریمه امکان همکاری با هر دو کشور را دارد. این در حالی است که مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه اوایل ماه جاری میلادی گفته بود که آنکارا از موضع اوکراین درباره شبه جزیره کریمه و بازگرداندن آن به خاک اوکراین حمایت می کند.

مسکو و آنکارا با وجود برنامه ترکیه برای خرید سامانه دفاع موشکی «اس ۴۰۰» از روسیه بر سر موضوعاتی از جمله مناقشه اخیر در منطقه ناگورنو قره باغ، جنگ در سوریه و بحران لیبی اختلاف نظر دارند.

سفر اسماعیل دمیر به اوکراین تنها چند روز پس از آن انجام شد که آمریکا تحریم هایی را علیه ترکیه به دلیل برنامه خرید سامانه دفاع موشکی «اس ۴۰۰» از روسیه وضع کرد. نام اسماعیل دمیر و سه نفر از مسئولان سازمان صنایع دفاعی ترکیه اکنون به فهرست سیاه تحریم های ایالات متحده اضافه شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه به ترکیه نسبت به فروش پهپاد به اوکراین هشدار داد

ترکیه دو خبرنگار روس را پس از بازداشت به دلیل تصویربرداری از مرکز تولید پهپاد آزاد کرد

دو خبرنگار روس به اتهام فیلمبرداری «غیرمجاز» از واحد تولید پهپاد ترکیه بازداشت شدند