Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

انتقال دوازده کودک پناهجو و بی سرپرست از جزیره لسبوس به بلژیک

lesbos
lesbos Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی آتش سوزی و ویرانی کمپ موریا در ماه سپتامبر، برخی از کشورهای اروپایی از جمله آلمان و فرانسه و بلژیک اعلام آمادگی کردند حاضرند از کودکان بی سرپرست و سرگردان در جزیره لسبوس استقبال کنند.

آگهی

دوازده کودک و نوجوان پناهجو و بی سرپرست، پنج شنبه از جزیره لسبوس یونان به بلژیک منتقل شدند. این انتقال در پی پذیرش از پناهجویان زیرسن قانونی سرگردان در جزیره لسبوس از سوی برخی کشورهای اروپایی صورت می گیرد.

اغلب این کودکان در کمپ موریا در جزیره لسبوس اسکان داده شده بودند که در پی آتش سوزی گسترده در نوزدهم شهریور گذشته، نهم سپتامبر، اردوگاه موریا بکلی نابود شد. به این ترتیب وضعیت ۱۲۷۰۰ پناهجوی مستقر در این اردوگاه در سه ماه گذشته بطرز اسفباری وخیم شده است. نهادهای مدافع حقوق پناهجویان اتحادیه اروپا را مسئول اصلی وخامت اوضاع می دانند.

کمیته بین‌المللی نجات با انتشار گزارشی در روز پنجشنبه اعلام کرد سیاست‌های مهاجرتی اتحادیه اروپا باعث بدتر شدن وضعیت سلامت روانی هزاران پناهجوی گرفتار درجزایر یونان شده است.  طبق این پژوهش  شمار قابل توجهی از پناهجویان به خودکشی فکر می‌کنند و از سال ۲۰۱۸، درگیر افسردگی هستند: دست‌کم یک‌سوم پناهجویان پیش از رسیدن به یونان یا در طول دوران اقامت خود در این کشور تصمیم به خودکشی گرفته‌اند و یک پنچم از پناهجویان این تصمیم را عملی کرده اند.

یونان سالانه میلیون ها یورو از اتحادیه اروپا بودجه می گیرد تا وضعیت پناهجویان در جزیره های لسبوس، چیوس (هیوس) ، ساموس و لیروس را سروسامان دهد.

نزدیک به هفت هزار تن از ساکنان پیشین کمپ موریا را کودکان تشکیل می دهند که امروز یا با اعضای خانواده یا بدون سرپرست در لسبوس سرگردان هستند.

آلمان اولین کشور عضو اتحادیه اروپایی بود که اعلام کرد حاضر است ۱۰۰ تا ۱۵۰ تن از پناهجویان زیرسن قانونی و بی سرپرست را از اردوگاه موریا بپذیرد.

از ماه سپتامبر تا امروز، برخی از این پناهجویان به آلمان انتقال داده شدند. همچنین در ماه سپتامبر گذشته و پس از آتش سوزی گسترده اردوگاه موریا، شهرداران ده شهر آلمان به دولت اعلام آمادگی کردند که می توانند از پناهجویان بیشتری استقبال کنند. اقدام آلمان باعث شد تا برخی دیگر از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه نیز برخی از کودکان بی سرپرست پناهجو را میزبانی کند. هرچند که فرانسه در دوران امانوئل ماکرون به یکی از سختگیرترین کشورهای در زمینه سیاست پذیرش پناهجویان تبدیل شده است.

برخی از نهادهای حامی حقوق پناهجویان که در جزیره لسبوس مستقرهستند می گویند دولت یونان برای اثبات «بی سرپرست بودن کودکان پناهجو و انتقال آنها به کشورهای دیگر اروپایی» روند پیچیده و غامضی را برگزیده است. به شهادت برخی از کودکان و نوجوانان پناهجوی افغان مستقر در جزیره لسبوس اثبات اینکه زیرسن قانونی و بی سرپرست هستی، تقریبا «نشدنی است» چرا که اغلب کارمندان اداره مهاجرت یونان حتی دوستی با برخی از خانواده ها را به حساب «سرپرستی» می گذارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نجات یافتن دو مرد و یک زن از یک جزیره دورافتاده‌ پس از ۳۳ روز

ویدئو؛ واکنش خشم‌آلود ساکنان جزیره لسبوس به ورود پناهجویان به یونان

زندان برای مادران یوتیوبر؛ ولاگرهای آمریکایی با دو میلیون فالوور چگونه لو رفتند؟