عبدالله عبدالله: تعیین محل مذاکرات نباید مانع از گفتگوهای صلح شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عبدالله عبدالله
عبدالله عبدالله   -  کپی رایت  AP Photo

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان روز چهارشنبه گفت که انتخاب محل برگزاری مذاکرات بین الافغانی نباید مانع از گفتگوهای صلح شود.

به گفته رئیس شورای عالی مصامحه ملی افغانستان محل برگزاری مذاکرات با توافق دو طرف تعیین خواهد شد. این در حالی است که دولت افغانستان بر لزوم برگزاری این مذاکرات در داخل این کشور تاکید کرده است.

عبدالله عبدالله افزود که وقفه کنونی در مذاکرات صلح با توافق هر دو طرف ایجاد شده است. مذاکرات بین الافغانی تا روز ۱۶ جدی/دی متوقف شده است. با این حال رئیس شورای عالی مصامحه ملی افغانستان بر این باور است که گفتگوها در تاریخ معین از سر گرفته خواهد شد. این در حالی است که ملاعبدالغنی برادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر روز سه شنبه برای گفتگو با مقامات پاکستان به اسلام آباد رفت. بنا به اعلام گروه طالبان ملاعبدالغنی برادر قرار است علاوه بر وزیر خارجه پاکستان با عمران خان، نخست وزیر این کشور نیز دیدار کند.

گروه طالبان با درخواست دولت افغانستان برای برگزاری مذاکرات صلح در داخل این کشور مخالفت کرده است. این گروه هدف از طرح چنین درخواستی را «تخریب» روند مذاکرات صلح دانسته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از سوی دیگر امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان می گوید برخی اقدامات گروه طالبان به حدی «شنیع و وحشیانه» است که این گروه مسئولیت آن را نمی پذیرد.

سخنان معاون اول رئیس جمهوری افغانستان به دنبال کشته شدن عبدالرحمن عطشان، معاون شورای ولایتی غور و محبوب‌الله محبی معاون ولایت کابل در حملات روز سه شنبه کابل و غور بیان شد. امرالله صالح در بخش دیگری از سخنانش گفت: «هر تسلیت نامه در عین حال یک لعنت نامه به طالب است.»

بنا به اعلام مقام ‌های محلی در ولایت بغلان ۱۳ مامور امنیتی در حمله گروه طالبان در این ولایت کشته شدند. به گفته آنها چهار نفر نیز در جریان حمله سه شنبه شب گروه طالبان به دو پاسگاه منطقه وزیر آباد و نیازالله در شهر پلخمری مجروح شده اند.