ارتش آمریکا گزارش افزایش ۳۳۰ درصدی تلفات غیرنظامیان در افغانستان را «یک‌جانبه» خواند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
حملات هوایی در افغانستان
حملات هوایی در افغانستان   -   کپی رایت  AP Photo

فرماندهی نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان روز سه شنبه گزارش منتشر شده مبنی بر افزایش شمار قربانیان غیرنظامی حملات هوایی متحدین واشنگتن طی سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ را «یک‌جانبه» خواند و رد کرد.

در گزارشی که پیش‌تر توسط موسسه روابط بین‌الملل واتسون وابسته به دانشگاه براون در ایالات متحده تهیه و روز دوشنبه منتشر شد، آمده است که شمار غیرنظامیانی که هر سال در جریان حملات هوایی ارتش آمریکا و متحدانش در افغانستان کشته‌ می شوند طی دوره یاد شده دست کم ۳۳۰ درصد افزایش یافته است.

بر اساس این تحقیق تنها در سال گذشته میلادی دست کم ۷۰۰ غیرنظامی افغان در جریان‌ بمباران‌های هوایی جان باختند که این میزان بیشترین شمار سالانه کشته شدگان غیرنظامی از زمان آغاز مداخله نظامی ایالات متحده در افغانستان طی سالهای ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ محسوب می‌شود.

سرهنگ سانی لگت، سخنگوی نیروهای ارتش آمریکا در افغانستان روز سه شنبه در واکنش به انتشار گزارش یاد شده گفت: «ما با آن موافق نیستیم زیرا گزارش و تحلیلی یک‌جانبه است.»

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که ایالات متحده آمریکا سال ۲۰۱۷ تصمیم گرفت محدودیت‌هایی که تا آن زمان پیش روی نیروهای نظامی این کشور در افغانستان برای انجام حملات هوایی علیه مواضع طالبان وجود داشت را لغو کند.

از سوی دیگر، سخنگوی ارتش آمریکا در افغانستان معتقد است که گزارش منتشر شده از سوی موسسه روابط بین‌الملل واتسون به صورت یک‌طرفه و بر اساس داده‌هایی مورد اختلاف تهیه و تنظیم شده و در آن تلفات غیرنظامیان ناشی از حملات طالبان و گروه موسوم به خلافت اسلامی، داعش لحاظ نشده است.

به گفته این مسئول ارشد ارتش آمریکا این گزارش همچنین تلفات ناشی از انفجار خودورهای بمب گذاری شده طالبان، حمله با مواد منفجره دست ساز، حملات راکتی و ترورهای هدفمند برای ارعاب،‌ آزار و هراس افکنی در سراسر افغانستان را در نظر نگرفته است.

سرهنگ لگت همچنین گفته است که نیروهای افغان «تلاش فوق العاده‌ای» برای جلوگیری از افزایش تلفات غیرنظامیان انجام داده‌اند.

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی در این خصوص می‌نویسد که پس از امضای توافق صلح میان ایالات متحده و گروه طالبان در فوریه سال جاری میلادی، ارتش افغانستان مسئولیت انجام حملات هوایی را برای تحت فشار قرار دادن گروه طالبان در دست گرفت.

نتا کرافورد،‌ یکی از مدیران پروژه «هزینه جنگ» در دانشگاه براون که گزارش مربوط به افزایش ۳۳۰ درصدی تلفات غیرنظامی در افغانستان بر اثر حملات هوایی آمریکا و متحدانش را هدایت کرده، معتقد است که از زمان امضای توافق صلح میان واشنگتن و طالبان به شکل بی سابقه‌ای در تاریخ مناقشات اخیر در افغانستان بر شمار قربانیان غیرنظامی حملات هوایی افزوده شده است.

بر این اساس گفته می‌شود که دست کم ۸۶ غیرنظامی افغان طی شش ماه نخست سال جاری در جریان حملات هوایی ارتش افغانستان جان خود را از دست داده‌اند و ۱۰۳ تن دیگر نیز در این میان مجروح شده‌اند.

از سوی دیگر ۷۰ غیرنظامی طی سه ماهه سوم سال جاری، همزمان با جریان داشتن مذاکرات میان کابل و گروه طالبان در دوحه در افغانستان جان باخته و ۹۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

گفتنی است که نمایندگان دولت افغانستان و شبه نظامیان طالبان هفته گذشته بر سر روش مذاکرات توافق کردند؛ مساله‌ی که به همراه برخی موضوعات دیگر تا کنون مانعی بر سر راه پیشرفت گفتگوهای صلح در دوحه محسوب می‌شد.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید