Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گزارشگران بدون مرز: بیشتر ۴۰۰ خبرنگار بازداشت شده در سال ۲۰۲۰ چینی بوده‌اند

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در بخش آمار خاورمیانه هم آمده است ۲ خبرنگار در ایران و یک نفر در اردن زندانی هستند و در آفریقا نیز دست کم یک خبرنگار در روآندا در بازداشت به سر می‌برد.

آگهی

سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرد در سال جاری میلادی تا کنون ۳۸۷ روزنامه‌نگار حرفه‌ای و شهروند-خبرنگار در کشورهای مختلف جهان به صورت قهری و به دلیل انجام فعالیت روزنامه‌نگاری بازداشت شده‌اند که بیشتر این موارد در چین بوده است.

بر پایه گزارش سالانه این نهاد بین‌المللی، بیش از نیمی از آمار روزنامه‌نگاران بازداشت شده در جهان در سال ۲۰۲۰ مربوط به پنج کشور جهان و در رأس آنها چین بوده است.

این گزارش که روز دوشنبه ۱۴ دسامبر (۲۴ آذر) منتشر شد، نشان می‌دهد مانند سال قبل، چین با ۱۱۷ روزنامه نگار زندانی و پس از آن مصر با ۳۰ نفر، عربستان سعودی ۳۴ نفر، ویتنام با ۲۸ نفر و سوریه با ۲۷ نفر در صدر سیاهه موارد بازداشت خودسرانه خبرنگاران قرار دارند. بر اساس همین گزارش، شمار روزنامه نگاران زن زندانی از ۳۱ نفر در سال گذشته به ۴۲ نفر در سال جاری رسیده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

گزارشگران بدون مرز می‌گویند بیماری همه گیر کووید۱۹ و مقررات و اقدامات اضطراری ویژه تصویب شده به دست دولت‌ها برای مهار بیماری، منجر به «جهش چشمگیر در آمار نقض آزادی مطبوعات» در بیشتر کشورها شده است.

این سازمان مردم‌نهاد گفته است موارد بازداشت‌های خودسرانه روزنامه‌نگاران در طی سه ماه اول بیماری شیوع کووید۱۹، یعنی از مارس تا مه ۲۰۲۰، افزایشی ۴ برابری داشته است. 

در گزارش این سازمان همچنین آمده است که از آغاز ماه فوریه تا پایان نوامبر سال ۲۰۲۰، ۳۵ درصد موارد نقض آزادی مطبوعات مربوط به دستگیری‌های خودسرانه بوده است. بر مبنای همین گزارش، از ابتدای پائیز گذشته نیز به دلیل در گرفتن موج دوم اپیدمی، «افزایش جدیدی در شمار موارد» بازداشت روزنامه‌نگاران قابل مشاهده است.

روزنامه‌نگاران دستگیر شده به دلایل مربوط به تهیه گزارش‌های کرونایی، معمولاً پس از چند ساعت، چند روز یا چند هفته آزاد شده‌اند، اما گزارشگران بدون مرز می‌گویند در آسیا ۱۴ نفر از این افراد هنوز پشت میله های زندان هستند که شامل ۷ نفر در چین، ۲ نفر در بنگلادش و یک نفر در میانمار است. در بخش آمار خاورمیانه هم آمده است ۲ خبرنگار در ایران و یک نفر در اردن زندانی هستند و در آفریقا نیز دست کم یک خبرنگار در روآندا در بازداشت به سر می‌برد.

این سازمان غیردولتی در گزارش خود می‌افزاید دست کم ۵۴ روزنامه‌نگار در حال حاضر در سوریه، یمن و عراق به گروگان گرفته شده‌اند. این گزارش همچنین از مفقود شدن چهار روزنامه‌نگار در سال ۲۰۲۰ خبر داده و تصریح کرده است که این افراد اهل خاورمیانه، آفریقای جنوبی و آمریکای لاتین هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارشگران بدون مرز به رسانه‌ها نشان اعتماد می‌دهد

دیوان حقوق بشر اروپا، ترکیه را به دلیل بازداشت ۱۰ خبرنگار محکوم کرد

کامران شیخه به رغم هشدار عفو بین‌الملل اعدام شد