Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کشف یک شاهراه فضایی که سرعت سفر در منظومهٔ شمسی را چندین برابر می‌کند

تصویر شماتیک منظومهٔ شمسی
تصویر شماتیک منظومهٔ شمسی Copyright canva
Copyright canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«سرعت جابجایی اجرام فضایی در این شاهراه فضایی چندین دهه بیشتر نیست درحالی‌که جابجایی در چنین مسافت‌هایی در درون منظومهٔ شمسی، معمولاً صدها، هزاران یا میلیون‌ها سال طول می‌کشد.»

آگهی

پژوهشگران به‌تازگی شبکه‌ای از مسیرهای فضایی یافته‌اند که به‌وسیلهٔ آنها می‌توان بسیار سریعتر در درون منظومهٔ شمسی سفر کرد.

اخترشناسان می‌گویند می‌توان با استفاده از این مسیرها، فضاپیماهای تحقیقاتی را با سرعت بیشتری به دورترین نقاط منظومهٔ شمسی رساند و به‌ویژه، برای بررسی اجرام فضایی که ممکن است با زمین برخورد کنند، می‌توان از این مسیرها بهره برد.

طبق گزارش آخرین شمارهٔ نشریهٔ «ساینس ادوَنسِز»، پژوهشگران دانشگاه سن‌دیه‌گو در کالیفرنیا، عملکرد ساختاری این مجموعه‌مسیر را بررسی کرده‌‌اند و دریافته‌اند که این شبکه، متشکل از منحنی‌های به‌هم‌پیوسته‌ای است که از محدودهٔ موسوم به «کمربند سیّارک‌ها» در منظومهٔ شمسی آغاز می‌شود و تا نزدیکی مدار اورانوس و آن‌سوتر ادامه پیدا می‌کند.

سرعت جابجایی اجرام فضایی در این «شاهراه فضایی» یا «بزرگراه فضایی» چندین دهه بیشتر نیست حال آنکه جابجایی در چنین مسافت‌هایی در درون منظومهٔ شمسی، معمولاً صدها، هزاران یا میلیون‌ها سال طول می‌کشد.

آسوشیتد پرس
تصویری فرضی از فضاپیمای کپلرآسوشیتد پرس

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

چشم‌گیرترین منحنی این مجموعه مسیرها به سّیارهٔ مشتری و جاذبهٔ فوق‌العادهٔ آن مربوط است. سیارکها و ستاره‌های دنباله‌دارِ نزدیک مشتری، از طریق همین مسیرها، در کمتر از ده سال به نپتون، و در کمتر از صد سال، به بیش از ۱۰۰ جرم آسمانی موجود در منظومهٔ شمسی می‌رسند.

اجرام فضایی کوچک پیرامونِ مشتری گاه چنان در این مسیرها شتاب می‌گیرند که با این خود این سیّاره برخورد می‌کنند، یا به خارج از منظومهٔ شمسی پرتاب می‌شوند.

ساختار این مسیرها از راه جمع‌آوری اطلاعات دربارهٔ میلیون‌ها مدار ریزودرشتِ موجود در منظومهٔ شمسی، و محاسبهٔ درهم‌فرورفتگی آنها در خمینه‌های فضایی (فضاهای هندسی بین اجرام فضایی) کشف شده است. پژوهشگران گفته‌اند برای تشخیص دقیق رفتار این مجموعه مسیر و استفاده از آن، مطالعات بیشتر نیاز است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در جستجوی آلودگی‌های فضایی؛ راهی تازه برای کشف حیات فرازمینی پیشرفته

ویدئو؛ راهپیمایی فضایی برای نوسازی شبکه برق ایستگاه فضایی بین المللی

ماه سرد با هالهٔ نارنجی؛ آخرین ماه کامل سال ۲۰۲۰ را کی و چطور ببینیم؟