آذربایجان و ارمنستان از ادامه کشته و زخمی شدن نیروها در درگیری‌های دوره آتش‌بس خبر دادند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
منطقه مورد اختلاف ناگورنو- قره‌باغ
منطقه مورد اختلاف ناگورنو- قره‌باغ   -   کپی رایت  AP Photo

وزارت دفاع آذربایجان روز یکشنبه اعلام کرد که از زمان برقراری آتش‌بس در منطقه نارگونو-قره‌باغ تا کنون چهار تن از نیروهایش به دلیل آن چه انجام حملات «مرگبار» از طرف نیروهای ارمنی عنوان شده، کشته شده‌اند.

همزمان وزارت دفاع ارمنستان نیز روز یکشنبه خبر داد که در جریان درگیری شامگاه جمعه، شش جدایی طلب ارمنی در منطقه نارگونو-قره‌باغ طی درگیری با نیروهای آذربایجان زخمی شدند.

وزارت دفاع ارمنستان روز شنبه نیز از وقوع ساعت‌ها درگیری در نزدیکی هادروت با حمایت توپخانه ارتش آذربایجان گزارش داد و مدعی شد که آذربایجان حضور نظامی خود را در منطقه تقویت کرده است.

از زمان حصول توافق صلح، ارمنستان و آذربایجان یکدیگر را به نقض آتش‌بس متهم می‌کنند.

روسیه در چارچوب توافق آتش‌بس نزدیک به دو هزار نیروی حافظ صلح را در منطقه کوهستانی قره باغ مستقر کرده و وزارت دفاع این کشور روز شنبه گزارش داده بود که آتش‌بس در قره‌باغ نقض شده است.

درگیری نظامی دو طرف از ۲۷ سپتامبر آغاز شد و تا ۱۰ نوامبر ادامه داشت. در نهایت این درگیری با میانجیگری روسیه منجر به برقراری آتش‌بس میان دو طرف شد.

بر پایه این توافق آتش‌بس کنترل آذربایجان بر سه منطقه کَلبَجَر (کارواجار)، آغدام (آکنا) و لاچین (بردزور) به رسمیت شناخته شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ارتش آذربایجان پیش‌تر اعلام کرده بود که دو هزار و ۷۸۳ سرباز خود را در جریان درگیری با نیروهای ارمنی بر سر منطقه مورد اختلاف ناگورنو- قره‌باغ از دست داده و ۱۰۰ تن از آنها نیز همچنان مفقود هستند. در مقابل وزارت بهداشت ارمنستان نیز از جان باختن دو هزارو ۳۱۷ نیروی نظامی این کشور در جریان درگیری با آذربایجان خبر داده بود.