Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ماراتن مذاکرات پسابرکسیت؛ تلاش‌ لندن و بروکسل برای جلوگیری از شوک اقتصادی

توافق برکسیت (عکس از آرشیو)
توافق برکسیت (عکس از آرشیو) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

میشل بارنیه، مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا به نمایندگان ۲۷ کشور عضو این اتحادیه اطلاع داده که در جریان گفتگوهای روز یکشنبه پیشرفتی صورت نگرفته است.

آگهی

مقامات اتحادیه اروپا و بریتانیا روز دوشنبه مذاکرات فشرده خود برای دستیابی به توافقی بر سر روابط دو جانبه پس از دوره انتقالی برکسیت را پی گرفتند.

بروکسل و لندن در حالی برای خروج از بن بست در مذاکرات تلاش می کنند که شکست گفتگوها پیامدهای اقتصادی سنگینی برای دو طرف خواهد داشت. 

خبرگزاری فرانسه دوشنبه صبح به نقل از منبعی در اتحادیه اروپا گزارش داد که موانع موجود بر سر دستیابی به توافقی بر سر روابط در دوران پسابرکسیت برطرف نشده است. 

بنا به همین گزارش میشل بارنیه، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا به نمایندگان ۲۷ کشور عضو این اتحادیه اطلاع داده که در جریان گفتگوهای روز یکشنبه پیشرفتی صورت نگرفته است.

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا و بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا قرار است شامگاه دوشنبه نتیجه گفتگوی هیات های مذاکره کننده طی دو روز اخیر را بررسی کنند.

اتحادیه اروپا و بریتانیا از ماه مارس این مذاکرات را آغاز کرده اند اما تاکنون به پیشرفت چندانی دست نیافته اند. بریتانیا روز ۳۱ ژانویه سال جاری میلادی (۱۱ بهمن سال ۱۳۹۸ شمسی) به طور رسمی از اتحادیه اروپا خارج شد. 

با این حال بنا به توافق انجام شده دوره انتقالی برکسیت تا پایان سال ۲۰۲۰ ادامه می یابد. این امر به این معنا است که بریتانیا تنها تا پایان ماه جاری میلادی مقررات اتحادیه اروپا را اجرا خواهد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بروکسل و لندن فرصت چندانی برای ادامه گفتگوها ندارند زیرا پارلمان اروپا و پارلمان بریتانیا باید هرگونه توافق احتمالی را پیش از پایان ماه دسامبر تصویب کنند. تخمین زده می شود که سند توافق احتمالی که ساز و کار روابط آینده دوجانبه را تعیین خواهد کرد بیش از ۷۰۰ صفحه باشد.

دیوید فراست، رئیس هیات مذاکره کننده بریتانیا روز یکشنبه هنگام ورود به بروکسل برای آغاز دور جدید مذاکرات دو روزه گفته بود: «ما برای دستیابی به توافق سخت تلاش خواهیم کرد.»

دسترسی ماهی گیران کشورهای عضو اتحادیه اروپا به آب های حریم دریایی متعلق به بریتانیا از جمله موضوعاتی است که دو طرف هنوز بر سر آن به توافق نرسیده اند. فرانسه تهدید کرده است که توافقی «نامنطبق» با منافع خود به ویژه در حوزه ماهی گیری را وتو خواهد کرد.

آلمان که هم اکنون ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را برعهده دارد نیز اعلام کرده است که «به هر قیمتی» به توافق با بریتانیا تن نخواهد داد. توافق احتمالی اتحادیه اروپا با بریتانیا بر سر روابط در دوران پسابرکسیت باید به تائید هر ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا برسد.

از سوی دیگر مایکل گوو، وزیر هماهنگ کننده فعالیت های دولتی بریتانیا قرار است روز دوشنبه برای گفتگو با مقامات اتحادیه اروپا بر سر اجرای توافق برکسیت به بروکسل سفر کند.

عدم دستیابی بریتانیا و اتحادیه اروپا به توافق پسابرکسیت به معنای اجرای مقررات سازمان تجارت جهانی بین دو طرف از روز اول ژانویه سال ۲۰۲۱ خواهد بود. بسیاری از کارشناسان چنین رویدادی را به منزله شوک دیگری به اقتصاد بریتانیا و اتحادیه اروپا همزمان با تبعات اقتصادی همه گیری ویروس کرونا ارزیابی کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بوریس جانسون: برای پسابرکسیت بدون توافق آماده شوید

پسا‌برکسیت؛ بریتانیا در کوران بحران اقتصادی ناشی از کرونا بودجه نظامی خود را افزایش می‌دهد

پیشنهاد کمیسیون اروپا: محدودیت رفت و آمد پس از برکسیت برای جوانان «لغو شود»