انفجار شهاب‌سنگ در آسمان نیویورک پس از یک میلیون سال سرگردانی در فضا

برخورد شهاب سنگ به زمین
برخورد شهاب سنگ به زمین Copyright Navicore/Wikipedia
Copyright Navicore/Wikipedia
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک تکه شهاب سنگ یک‌ تُنی که برای قریب به یک میلیون سال پیش از کمربند واقع میان دو سیاره مریخ و مشتری رها شده بود، سرانجام وارد جو زمین شد و در آسمان نیویورک سقوط کرد.

آگهی

یک تکه شهاب سنگ یک‌ تُنی که برای قریب به یک میلیون سال پیش از کمربند سیارکی واقع میان دو سیاره مریخ و مشتری رها شده بود، سرانجام وارد جو زمین شد و در آسمان نیویورک سقوط کرد.

اخترشناسان می‌گویند کره زمین و این شهاب‌سنگ هر دو در مداری جداگانه طی هزاران سال توسط جاذبه خورشید به سمت هم کشیده می‌شدند.

رابرت لونسفورد، مقام مسئول در انجمن شهاب‌سنگ‌های آمریکا می‌گوید: «احتمالا این شهاب سنگ بیشمار بار از کنار زمین عبور کرده است تا اینکه سرانجام در سال ۲۰۲۰ وارد جو زمین شده. باید گفت شانس برخورد شهاب‌سنگی این چنین با زمین بسیار ناچیز است، اما اگر چندین میلیون بار این کار را انجام دهید بالاخره اتفاق می‌افتد.»

ورود شهاب سنگی بزرگ و درخشان به آسمان منطقه‌ای پرجمعیت همچون نیویورک اتفاقی نادر به شمار می‌رود. سالانه هزاران شهاب‌سنگ به زمین برخورد می‌کنند اما بیشتر آن‌ها مورد توجه قرار نمی‌گیرند چرا که بسیار کوچک هستند و همینطور در اقیانوس‌ها یا سرزمین‌های خالی از سکنه سقوط می‌کنند.

زو لرنر پونتریو، مدیر مرکز تجهیزات تصویربرداری فضاپیماها در دانشگاه کورنل، می‌گوید: « اگر شما در حیاط خانه‌تان یک مربع به مساحت ۱ کیلومتر مربع بکشید، هر ۵۰ هزار سال فقط یک شهاب‌سنگ ممکن است به آن برخورد کند.»

هرچند این شهاب‌سنگ به هنگام ورود به جو ۹۰ هزار کیلومتر بر ساعت سرعت داشت، با این حال شهاب سنگی تقریبا کند به شمار می‌رفت. سرعت شهاب‌سنگ‌هایی از این نوع می‌تواند تا ۲۴۰ هزار کیلومتر در ساعت برسد.

بنابر گزارش‌ها شهاب سنگ چنان درخشان بوده است که توسط یک ماهواره ناسا، ویژه ثبت رعد و برق‌ها، رصد شده است.

به دلیل هوای ابری نیویورک بیشتر مردم در شهر قادر به مشاهده شهاب‌سنگ نشدند، اما در غرب نیویورک و در مناطقی نزدیک ویرجینیا و انتاریو صدای سهمگینی همچون سقوط یک درخت یا تیراندازی شنیده شده است.

مسیر تخمینی سازمان ناسا نشان داده بود که شهاب‌سنگ در ظهر به وقت محلی به حالت برافروخته، در حالی که دمای سطح آن به ۲۷۰۰ درجه می‌رسید، به بالای دریاچه انتاریو رسیده است.

دانشمندان می‌گویند تکه‌های این شهاب‌سنگ احتمالا در امتدادی به طول ۵۰ کیلومتر بر روی زمین پخش شده‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناسا برای جلوگیری از اصابت فاجعه‌بار سیارک‌ها به زمین با ائتلافی جهانی از اخترشناسان همکاری می‌کند

شهاب‌سنگ غول‌پیکر از بیخ گوش اُسلو گذشت؛ جستجوی بقایای آن آغاز شد

بارش شهابی بَرساوُشی سال ۲۰۲۱ آسمان شب را روشن می‌کند