دادگاه سوئد: مالک زمینی که شهاب‌سنگ در آن سقوط کرده بود صاحب آن است

موزه ملی تاریخ طبیعی سوئد
موزه ملی تاریخ طبیعی سوئد Copyright Gumisza/Wikipedia
Copyright Gumisza/Wikipedia
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مالک زمینی که در آن یک شهاب‌سنگ سقوط کرده بود، سرانجام در نبردی قانونی توانست حق مالکیت بر آن جرم آسمانی را به دست بیاورد.

آگهی

در ۷ نوامبر ۲۰۲۰ یک شهاب‌سنگ ۱۴ کیلوگرمی بر روی یک ملک خصوصی در اوپلاند در شمال استکهلم سقوط کرد. در دسامبر همان سال دو زمین‌شناس این شهاب‌سنگ را پیدا کردند و در نهایت آن را به موزه ملی تاریخ طبیعی سوئد تحویل دادند.

با این حال مدتی بعد «یوهان بنزلستیرنا فون انگستروم»، مالک زمینی که در آن شهاب‌سنگ افتاده بود، پیدا شد و پرونده‌ای قضایی را برای تملک شهاب‌سنگ به راه انداخت.

دادگاه ابتدا در دسامبر ۲۰۲۲ حق را به یابنده‌های شهاب‌سنگ (آندریاس فورسبرگ و آندرس زترکویست) داد و استدلال کرد که این شهاب‌سنگ بخشی از دارایی محسوب نمی‌شود و در واقع یک دارایی منقول بدون مالک است.

صاحب زمین اما به حکم صادره اعتراض کرد و درخواست تجدید نظر داد.

امروز اما دادگاه استیناف سویالاند اعلام کرد زمینی که شهاب‌سنگ روی آن فرود آمده، حاوی آهن است و از آنجا که شهاب‌سنگ نیز از آهن ساخته‌شده «نمی‌توان شهاب‌سنگ را به راحتی از آنچه معمولاً به عنوان دارایی (غیرمنقول) تلقی می‌شود تفکیک کرد.»

این دادگاه گفته است شهاب‌سنگ «از موادی تشکیل شده که از قبل در زمین وجود داشته‌اند» و به همین خاطر مالک زمین اجازه تملک آن را دارد.

تصویر دو زمین‌شناس سوئدی یابنده شهاب‌سنگ

قاضی رابرت گرین گفت که شهاب‌سنگ‌ها یا تخته‌سنگ‌های فضایی را باید «بخشی از اموال غیر منقول، درست مانند سنگ‌های دیگر، در نظر گرفت حتی اگر به طور شهودی احساس شود که شیء‌ای خارجی و بیگانه برای زمین است.»

در حکم دادگاه آمده است: «قانون سوئدی موسوم به ‘Allemansraetten’ ممکن است به هر کسی اجازه پرسه زدن آزادانه در سوئد را به شرط احترام به طبیعت و حیوانات بدهد، اما به کسی این حق را نمی‌دهد که یک شهاب‌سنگ را از ملک شخص دیگری بردارد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

یابنده‌ها پیشتر ادعا کرده بودند توافقی وجود دارد که به آنها اجازه می‌دهد تملک شهاب‌سنگ را در اختیار بگیرند. با این حال دادگاه تجدید نظر گفته است که هیچ مدرکی دال بر چنین معامله‌ای وجود ندارد.

هنوز مشخص نیست که آیا زمین‌شناسان به دادگاه عالی سوئد شکایت خواهند کرد یا خیر.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انفجار شهاب‌سنگ در آسمان نیویورک پس از یک میلیون سال سرگردانی در فضا

حراج شهاب‌سنگ صدها کیلویی در فرانسه

وحشت از سقوط شهاب‌سنگ در کوبا