یلدا و کریسمس متفاوت در دوران کرونا؛ کشورهای اروپایی چه محدودیت‌هایی اعمال می‌کنند؟

آماده شدن برای کریسمس در کشورهای اروپایی و شب یلدا در ایران
آماده شدن برای کریسمس در کشورهای اروپایی و شب یلدا در ایران Copyright آسوشیتدپرس، ایسنا و CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالیکه تعطیلات کریسمس و آغاز سال نو نزدیک است اما امسال با توجه به همه‌گیری کرونا برگزاری این جشن‌ها همراه با قوانین خاص است. همزمان با کریسمس نیز جشن بلندترین شب سال یعنی یلدا در برخی از کشورهای فارسی زبان مانند ایران و افغانستان برگزار می‌شود اما آیا محدودیت‌هایی نیز اعمال می‌شود؟

آگهی

در حالی به تعطیلات کریسمس و آغاز سال نوی میلادی نزدیک می شویم که امسال با توجه به همه‌گیری کرونا برگزاری این جشن‌ها همراه با محدودیت ها و قاعده‌های خاصی است که دولت‌ها برای شهروندان خود پیش بینی کرده‌اند. تقریبا همزمان با کریسمس نیز جشن بلندترین شب سال یعنی یلدا در برخی از کشورها مانند ایران و افغانستان برگزار می‌شود اما در ایران که همچنان آمار قربانیان کرونا بالاست تاکنون محدودیت‌هایی برای برپایی این شب اعلام نشده است. تنها برخی رسانه های ایران به سخنان یکی از روسای دانشگاه های کشور اشاره کرده اند که در گفت‌وگو با ایسنا گفته: «از شب یلدا و دورهمی های آن می ترسیم.»

اما کشورهای اروپایی با توجه به شیوع موج دوم کرونا، تعطیلات و جشن‌های کریسمس و سال نو را چگونه برگزار می‌کنند؟

فرانسه؛ حداکثر شش بزرگسال باهم می توانند دورهمی داشته باشند

ژان کاستکس، نخست وزیر فرانسه هفته گذشته مقررات کریسمسی این کشور را اعلام کرد به طوریکه تنها شش بزرگسال اجازه حضور در مراسم شام سال نو و کریسمس را دور یک میز دارند.

فرانسه از ۱۵ دسامبر (۲۵ آذر) قرنطینه سراسری را لغو می‌کند اما قانون منع تردد شبانه را به اجرا می‌گذارد با این حال دولت فرانسه تصمیم گرفته است برای دو شب کریسمس و سال نو این قانون اجرایی نشود. از سوی دیگر نخست وزیر فرانسه اعلام کرد که اوایل هفته آینده با مشورت شورایعالی بهداشت عمومی توصیه‌های دقیق‌تر صادر می‌شود.

بریتانیا؛ با محدودیت‌های کمتر برای کریسمس و سال نو

پس از چهار هفته قرنطینه، بریتانیا اواخر نوامبر تصمیم گرفت تا محدودیت‌ها را درست قبل و کمی بعد از کریسمس کاهش دهد. سه خانواده مختلف می‌توانند در یک مکان برای مدت حداکثر پنج روز از تاریخ ۲۳ تا ۲۷ دسامبر جمع شوند. آن‌ها اجازه دارند در سراسر بریتانیا جابجا شوند. از دیگر موارد کاهش محدودیت‌ها در بریتانیا می‌توان به بازگشت تماشاگران به استادیوم‌ها از اوایل دسامبر در برخی مناطق اشاره کرد. همچنین فروشگاه‌های اجناس غیر ضروری و سالن‌های ورزشی نیز باز می‌شوند. کلیساها خدمات خود را از سر می‌گیرند. با این حال بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا هشدار که کریسمس امسال نمی‌تواند یک کریسمس عادی باشد و تا بهار فاصله زیاد است.

آلمان؛ محدودیت ۱۰ نفره در دورهمی‌ها

در آلمان نیز همین موضوع صدق می‌کند، جاییکه تعداد شرکت کنندگان در جشن‌های کریسمس و سال نو به ۱۰ نفر از چند خانواده محدود می‌شود. کودکان زیر ۱۴ سال در این محدودیت‌ها شمارش نمی‌شوند و دولت‌های محلی توصیه می‌کنند که کسانیکه خانوادگی جشن می‌گیرند یک هفته قبل از آن خود را قرنطینه کنند. این محدودیت از ۲۳ دسامبر تا اول ژانویه اعمال می‌شود.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز از شهروندان این کشور خواست تا در تعطیلات کریسمس به پیست‌های اسکی مخصوصا خارج از محدوده این کشور نروند. صدر اعظم آلمان و رهبران ۱۶ ایالت این کشور توافق کردند که محدودیت‌ها تا ابتدای ژانویه تمدید شود. کافه‌ها، رستوران‌ها، اماکن فرهنگی و باشگاه‌های ورزشی همچنان باید تا اوایل ژانویه بسته بمانند.

آسوشیتدپرس
حال و هوای کریسمس در فرانکفورت آلمانآسوشیتدپرس

ایتالیا؛ محدودیت‌ها سخت گیرانه‌تر می‌شود

در ایتالیا افراد مذهبی نمی‌توانند در مراسم دسته جمعی عشای ربانی نیمه شب کریسمس شرکت کنند. جشن‌ها باید به گونه‌ای برگزار شوند که خللی در قانون منع تردد شبانه وارد نشود. در حال حاضر ایتالیا قانون منع تردد شبانه را از ساعت ده شب تا پنج صبح اجرا می‌کند حتی مقام‌های ایتالیایی در اقدامی سخت‌گیرانه تر این ساعت را در روز یک ژانویه ۲۰۲۱ تا هفت صبح افزایش داده‌اند. سفر بین مناطق مختلف ایتالیا از تاریخ ۲۰ دسامبر تا شش ژانویه ممنوع است. علاوه بر این در روز کریسمس و روز بعد از آن و همچنین روز نخست سال جدید ایتالیایی‌ها نمی‌توانند شهرهای محل اقامت خود را ترک کنند.

درباره ورزش‌های زمستانی، ایتالیا نیز مانند فرانسه پیست‌های اسکی خود را برای بزرگسالان آماتور تا هفت ژانویه تعطیل می‌کند. تمام سفرهای دریایی از ۲۱ دسامبر تا شش ژانویه نیز به حالت تعلیق در می‌آید.

آسوشیتدپرس
حال و هوای کریسمس در ایتالیاآسوشیتدپرس

اسپانیا؛ کاهش محدودیت‌ها برای برگزاری جشن کریسمس و سال نو

دولت و مقام‌های محلی در اسپانیا تعداد افراد مجاز برای دیدارهای خانوادگی را ۱۰ نفر تعیین کرده‌اند. این قانون برای ایام تعطیلات کریسمس اعمال می‌شود چراکه در حال حاضر این رقم تا شش نفر مجاز است. منع تردد شبانه در تاریخ ۲۴ دسامبر و ۳۱ دسامبر از ساعت ۱۱ شب به یک و نیم نیمه شب منتقل می‌شود اما بین تاریخ ۲۳ دسامبر تا شش ژانویه سفر بین مناطق مختلف اسپانیا غیر از دیدارهای خانوادگی ممنوع است.

بلژیک؛ تهدید به حضور نیروهای پلیس برای اجرای قوانین

نخست وزیر بلژیک نیز به شهروندان این کشور توصیه کرده است که با افراد خارج از هسته خانوادگی خود در ایام تعطیلات معاشرت نکنند. برای افراد تنها و مجرد او تعداد مجاز برای جمع شدن دو نفر اعلام کرد. آتش‌بازی‌های سال نو برای محدود کردن تجمعات لغو شده است و سفر به خارج از این کشور به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

مقام‌های بلژیکی هشدار داده‌اند اگر این موارد رعایت نشود پلیس می‌تواند در کریسمس زنگ خانه‌ها را به صدا درآورد.

بلژیک از ۳۰ اکتبر تحت محدودیت‌های جدید قرار گرفته است به طوریکه بارها، رستوران و کافه‌ها تعطیل هستند و توصیه به کار از خانه در صورت امکان شده است. مشاغل غیر ضروری نیز فعالیت نخواهند داشت.

آسوشیتدپرس
حال و هوای کریسمس در شهر بروکسل بلژیکآسوشیتدپرس

سوئیس؛ قرنطینه ۱۰ روزه قبل از شام کریسمس

اداره بهداشت عمومی در سوئیس نیز گفته است در حال کار روی فهرستی از توصیه‌های برای مردم در تعطیلات کریسمس است. از جمله این توصیه‌ها می‌توان به قرنطینه ۱۰ روزه قبل از شام کریسمس و دورهمی‌های محدود به دو خانواده اشاره کرد.

هم اکنون در این کشور محدودیت‌های سخت‌گیرانه برای مقابله با موج دوم کرونا اعمال می‌شود. با این حال پیست‌های اسکی در این کشور در ایام کریسمس باز هستند در حالیکه در آلمان و فرانسه و ایتالیا پیست‌های اسکی فعالیت نمی‌کنند.

شب یلدا در ایران چگونه می‌گذرد؟

اما در ایران هنوز هیچ مسئولی درباره اعمال محدودیت‌های احتمالی در دورهمی‌های شب یلدا حرفی نزده است و تنها برخی از مقام‌های حوزه بهداشت شهرستان‌ها به هشدار درباره دورهمی‌های شب یلدا بسنده کرده‌اند.

محمودرضا مرادی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در گفت‌وگو با ایسنا گفت: «از شب یلدا و دورهمی های آن می ترسیم، چرا که می‌تواند آتش کرونا را در استان دوباره شعله‌ور کند.»

وی تاکید کرد که این دورهمی ها عمدتا در منزل بزرگان فامیل و افراد مسن و سالخورده برگزار می شود که می تواند به تهدید جان آنها منجر شود.

آگهی

افشین دلشاد معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی نیز گفت: «با نزدیک شدن این شب دوباره احساس خطر می‌کنیم، خطر اوج گرفتن ابتلا به ویروس کرونا طی دورهمی‌هایی که در این شب برگزار خواهد شد، دوباره تبدیل به دغدغه شده است.»

از سوی دیگر مسعود نوروزی معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به درپیش بودن شب یلدا و پهن شدن بساط دورهمی‌ها گفت: «بخاطر حفظ سلامتی خودمان و عزیزانمان یلدای امسال را همانند دیگر مراسمات به‌صورت مجازی برگزار کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برای جشن‌های کریسمس و سال نوی میلادی به کدام شهرهای اروپا می‌توان سفر کرد؟

کرونا و تعطیلات کریسمس؛ کشورهای اروپایی کدام محدودیت‌ها را لغو می‌کنند؟

زن ایرلندی پس از برنده شدن در مسابقه پرتاب درخت کریسمس۷۶۰ هزار یورو متضرر شد