نخست‌وزیر فرانسه: واکسن کرونا برای همه رایگان خواهد بود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
AP Photo
AP Photo   -   کپی رایت  AP Photo

ژان کاستکس، نخست وزیر فرانسه می‌گوید این کشور واکسن کرونا را برای تمام کسانی که در سیستم تامین اجتماعی این کشور هستند، به صورت رایگان تامین می‌کند. به گفته آقای کاستکس، قرار است یک و میلیارد و پانصد میلیون یورو از بودجه سال آینده تامین اجتماعی این کشور برای این امر تخصیص داده شود.

کاستکس که این اظهارات را روز پنجشنبه ۳ دسامبر مطرح می‌کرد همچنین تاکید کرد کمپین واکسیناسیون در فرانسه طی چند هفته آینده آغاز می‌شود و این روند پس از کسب مجوزهای لازم از آژانس دارویی اروپا در دستور کار قرار می‌گیرد.

طبق این طرح قرار است در ماه ژانویه ابتدا یک میلیون نفر از آسیب‌پذیرترین افراد واکسن دریافت کنند. در این طرح افرادی که در خانه‌های سالمندان هستند در اولویت قرار دارند. در مرحله بعدی و از ماه فوریه نوبت به افرادی می رسد که نسبت به سایرین بیشتر در معرض خطر ابتلا فرار دارند. این گروه از افراد حدودا چهارده میلیون نفرهستند.

فرانسه که ۲۰۰ میلیون دز از واکسن کرونا را به شرکت‌های مختلف سفارش داده می‌گوید واکسیناسیون برای همه در این کشور رایگان خواهد بود.

با توجه به اینکه گفته می‌شود برای کسب ایمنی در برابر بیماری کووید-۱۹، تزریق دو نوبت از واکسن ضروری است، این ۲۰۰ میلیون دز واکسن برای واکسینه کردن ۱۰۰ میلیون نفر کفایت می کند.

با اینحال هنوز مشخص نیست چه میزان از افراد حاضر خواهند شد این واکسن را تزریق کنند. طبق نظرسنجی‌های انجام شده تنها ۵۹ درصد فرانسوی‌ها اعلام کردند حاضر خواهند بود واکسن کووید-۱۹ را دریافت کنند. این عدد در ایالات متحده ۶۷ و در بریتانیا ۸۵ درصد بوده است.

با این وجود پژوهشگران می‌گویند حتی با وجود انجام آزمایش‌ها چندین ماه زمان لازم خواهد بود که دریابیم واکسن کارایی لازم را داشته است یا خیر.

بعد از اعمال محدودیت‌های تازه، روند ابتلا به ویروس کرونا در فرانسه کنترل شده و مسئولان بهداشتی در این کشور می‌گویند توانسته‌اند از شدت خطر ابتلا به این بیماری در فرانسه بکاهند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید