برای جشن‌های کریسمس و سال نوی میلادی به کدام شهرهای اروپا می‌توان سفر کرد؟

جشنواره فانوس‌های کاغذی زاگرب در حاشیه جشن کریسمس
جشنواره فانوس‌های کاغذی زاگرب در حاشیه جشن کریسمس Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امکان سفر به بسیاری از کشورهای اروپایی به دلیل شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های اعمال شده برای جلوگیری از شیوع آن وجود ندارد اما چند مقصد گردشگری همچنان میزبان گردشگران خواهند بود.

آگهی

همه گیری ویروس کرونا در قاره اروپا باعث شده است که در اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن مقررات قرنطینه به اجرا گذاشته شود. به این ترتیب بسیاری از گردشگران برای دوران تعطیلات پایان سال میلادی امکان سفر به برخی از کشورهای اروپایی را نخواهند داشت.

با این حال آن دسته از گردشگران که علاقمند به گذراندن جشن های کریسمس و سال نوی میلادی در یکی از شهرهای اروپایی هستند همچنان چند گزینه پیش رو دارند. هر چند با توجه به شیوع ویروس کرونا تقریبا اجازه ورود هیچ گردشگری به خاک کشورهای عضو اتحادیه اروپا داده نمی شود.

در این وضعیت سفر به کشورهای آلبانی، روسیه و ترکیه می تواند یکی از گزینه های گردشگران برای گذراندن دوره تعطیلات پایان سال میلادی باشد. در اینجا چند با چند شهر که می تواند مقصدی برای گردشگری در جریان تعطیلات پایان سال باشد آشنا می شویم.

تیرانا

تیرانا، پایتخت آلبانی با تابستان های گرم و طولانی خود معروف شده است. با این حال سفر به این شهر در طول زمستان نیز می تواند جذابیت های خود را داشته باشد. گردشگران امکان بازدید از سواحل دلپذیر و جاذبه های میراث فرهنگی تیرانا را خواهند داشت.

هر چند بیش از نیمی از جمعیت آلبانی را مسلمانان تشکیل می دهند اما جشن کریسمس در تیرانا به شکلی باشکوه برگزار می شود. خیابان های شهر با نزدیک شدن دوره تعطیلات پایان سال چراغانی می شود. در یکی از میدان های اصلی پایتخت آلبانی نیز یک درخت بزرگ کریسمس تزئین می شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بازارچه های کریسمس نیز هر سال در تیرانا برپا می شود. با این حال امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا هنوز مشخص نیست که تکلیف این بازارچه ها در پایتخت آلبانی چه خواهد شد.

آلبانی هم اکنون ورود به خاک خود را به دلیل همه گیری ویروس کرونا ممنوع نکرده است. علاوه بر این هر چند در فرودگاه ها و بنادر این کشور ساز و کاری برای نظارت بر وضعیت جسمی افرادی که وارد خاک آلبانی می شوند پیش بینی شده است اما مقامات از گردشگران درخواست ارائه تست منفی کرونا نخواهند کرد.

AP Photo
کریسمس در تیراناAP Photo

زاگرب

کرواسی که جدیدترین عضو اتحادیه اروپا محسوب می شود برای اجرای مقررات اتحادیه اروپا در راستای جلوگیری از ورود به خاک این اتحادیه استثناهایی در نظر گرفته است. دولت کرواسی به این ترتیب همچنان به افرادی که برای گردشگری یا دلایل تجاری به این کشور سفر می کنند اجازه ورود می دهد.

به این ترتیب گردشگران برای جشن های کریسمس و سال نو میلادی به هر کدام از شهرهای کرواسی که بخواهند می توانند سفر کنند.

کرواسی به عنوان کشوری کاتولیک جشن های کریسمس و سال نوی میلادی را با رعایت سنت های قدیمی برگزار می کند. خیابان های زاگرب به مناسبت جشن کریسمس چراغانی و تزئین می شود. درخت های کریسمس نیز در تک تک میدان های پایتخت کرواسی قرار خواهند گرفت.

شهردار زاگرب اعلام کرده است که با وجود همه گیری بیماری «کووید ۱۹» برخی از برنامه های فرهنگی در این شهر همزمان با ایام کریسمس و سال نوی میلادی برگزار خواهد شد.

AP Photo
زاگرب در ایام کریسمسAP Photo

دوبروونیک

شهر تاریخی دوبروونیک در کرواسی یکی از مهمترین مقاصد گردشگری در این کشور است. از آنجا که کرواسی امسال با وجود شیوع ویروس کرونا به گردشگران اجازه ورود به خاک خود را می دهد شهر دوبروونیک می تواند یکی از مقاصد اصلی گردشگران برای گذراندن دوره جشن های کریسمس و سال نوی میلادی باشد.

دوبروونیک در ساحل دریای آدریاتیک قرار دارد و می تواند برای آن دسته از گردشگران که به دنبال آب و هوای آفتابی در ایام کریسمس هستند جذاب باشد. نمایشگاه کریسمس هم امسال قرار است در شهر دوبروونیک برگزار شود.

AP Photo
شهر دوبروونیک در کرواسیAP Photo

استانبول

شهر استانبول در ترکیه می تواند یکی از مقصدهای گردشگران برای گذراندن تعطیلات پایان سال باشد. با وجود جمعیت اکثرا مسلمان ترکیه اما استانبول نیز ایام کریسمس و سال نوی میلادی حال و هوای خاصی دارد.

خیابان های استانبول در آستانه جشن کریسمس چراغانی می شود و درخت های کریسمس در گوشه و کنار شهر به همراه بابانوئل ها به چشم می خورد. آئین عشای ربانی کریسمس در کلیسای آنتونیوی پادوا در استانبول برگزار می شود.

ترکیه هم اکنون همه افرادی را که وارد این کشور می شوند از نظر علائم ابتلا به ویروس کرونا از جمله درجه حرارت بدن کنترل می کند. افرادی که علائم ابتلا به این ویروس را داشته باشند باید تست ابتلا به «کووید ۱۹» بدهند.

AP Photo
جشن کریسمس در استانبولAP Photo

سن پترزبورگ

برای آن دسته از گردشگران که به دنبال گذراندن ایام کریسمس در آب و هوای سرد و برفی هستند احتمالا شهر سن پترزبورگ در روسیه بهترین گزینه خواهد بود. با این حال باید در نظر داشت که هم اکنون به دلیل شیوع ویروس کرونا تنها اتباع و ساکنان برخی از کشورها اجازه ورود به خاک روسیه را دارند.

آگهی

مردم روسیه به دلیل پیروی از گاه شمار ژولین روز هفت ژانویه کریسمس را جشن می گیرند. با این حال آخرین روزهای ماه دسامبر در شهرهای روسیه حال و هوای خاصی دارد. خیابان های سن پترزبورگ در این دوره چراغانی می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یلدا و کریسمس متفاوت در دوران کرونا؛ کشورهای اروپایی چه محدودیت‌هایی اعمال می‌کنند؟

سایه کرونا و زیان ۳۸ میلیارد یورویی بر اقتصاد و صنعت ‌گردشگری آلمان

ویروس‌کرونا و صنعت‌گردشگری؛ زیان ۲۲ میلیارد پوندی متوجه اقتصاد بریتانیاست