توافق بریتانیا و اتحادیه اروپا برای از سرگیری مذاکرات پسا برکسیت

نخست وزیر بریتانیا و رئیس کمیسیون اروپا
نخست وزیر بریتانیا و رئیس کمیسیون اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا و اورزولا فن درلاین رئیس کمیسیون اروپا روز شنبه ۵ دسامبر (۱۵ آذر) به توافق رسیدند مذاکرات دوجانبه برای رفع موارد اختلاف را از سر بگیرند.

آگهی

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا و اورزولا فن درلاین رئیس کمیسیون اروپا روز شنبه ۵ دسامبر (۱۵ آذر) توافق کردند که مذاکرات دوجانبه برای رفع موارد اختلاف را از سر بگیرند.

این دو مقام ارشد اروپایی در گفتگویی تلفنی که یک ساعت به طول انجامید، تصمیم گرفتند که برای بیرون آمدن از بن‌بست مذاکرات یک بار دیگر تلاش‌هایشان را شدت بخشند.

طبق بیانیه مشترکی که پس از این تماس تلفنی منتشر شد، «اختلافات قابل توجه» کماکان در سه محور حساس باقی مانده است و «دو طرف تاکید داشته‌اند که بدون رفع این موارد اختلافی حصول توافق امکان‌پذیر نیست».

بعد از ماه‌ها مذاکرات فشرده در حالی که مقامات بریتانیا و اتحادیه اروپا اعلام کرده بودند در آستانه توافق هستند ناگهان در روز پنجشنبه گفتگوها متوقف شد. مقامات بریتانیا می‌گویند اتحادیه اروپا در واپسین ساعات با یک دسته از تقاضاهای جدید به میز مذاکرات آمده است. امری که دیپلمات‌های اتحادیه اروپا آن را رد می‌کنند.

بریتانیا فرانسه را در سخت‌تر شدن موضع اتحادیه اروپا مسئول می‌داند.

اقدامات تازه برای حل اختلافات میان بریتانیا و اتحادیه اروپا در حالی انجام می‌شود که کمتر از چهار هفته تا پایان دوره انتقالی برکسیت باقی مانده است.

بریتانیا رسماً در ۳۱ ژانویه سال گذشته (۱۱ بهمن ۹۷) اتحادیه اروپا را ترک کرد، اما تا ۳۱ دسامبر (۱۱ دی) امسال همچنان در دوره‌ای که «دوره انتقالی» نام گرفته تابع قوانین اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند. لندن و بروکسل امیدوارند که طی این دوره انتقالی در مورد یک توافق تجاری حاکم بر روابط آینده خود به توافق برسند.

قرار است بوریس جانسون و اورزولا فن درلاین بار دیگر در روز دوشنبه یا یکدیگر گفتگو کنند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمایت ۲۸ درصدی از دولت جانسون؛ اکثریت بی‌سابقه مردم بریتانیا به مخالفان برکسیت پیوستند

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند

مذاکرات پسا برکسیت بریتانیا و کانادا به‌دلیل اختلاف بر سر گوشت گاو و پنیر شکست خورد