Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

وتوی بودجه اروپایی؛ لغزش محور مجارستان-لهستان در برابر بروکسل

ماتئوش موراویه‌تسکی و ویکتور اوربان-فوریه ۲۰۲۰
ماتئوش موراویه‌تسکی و ویکتور اوربان-فوریه ۲۰۲۰ Copyright Armando Franca/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Armando Franca/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP-AP
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ویکتور اوربان: «در طول تاریخ آلمان‌ها از ما چیزهای بسیاری خواسته اند اما شما اولین نفری هستید که ما با مثل متقلب‌ها رفتار می‌کنید. ما اینطور نیستیم.»

آگهی

یک روز پس از آنکه معاون رئیس جمهوری مجارستان از احتمال توافق این کشور با بودجه احیای اقتصادی اروپا، ویکتور اوربان با انتقاد از این موضع، خواستار وحدت دو کشور در برابر ۲۵ عضو اتحادیه اروپا شد.

یاروسلاو گووین، معاون رئیس جمهوری لهستان شامگاه پنجشنبه گفته بود: «ما می‌توانیم حتی بدون وارد شدن به بحث، به یک توافق دست یابیم. لهستان کوچکترین مانعی در برابر این اصل که بودجه اروپایی باید به شکل شفاف در جای خود خرج شود، ایجاد نمی‌کند.»

اتحادیه اروپا اعطای بودجه ۷۵۰ میلیارد یورویی طرح موسوم به احیای اقتصادی به کشورهای عضو را به اجرای حاکمیت قانون مشروط کرده است. لهستان و مجارستان از سوی اتحادیه اروپا به نقض اصول حاکمیت قانون متهم شده اند.

با وجود این موضع معاون رئیس جمهوری لهستان -که از زمان آغاز تنیش میان بوداپست و ورشو با بروکسل بی‌سابقه بوده است- ویکتور اوربان، نخست وزیر راست‌گرای مجارستان از همپیمان خود خواست تا به وعده‌های پیشین وفادار بماند و در برابر زیاده خواهی بروکسل، مقاومت کند.

سخنگوی دولت لهستان، پس از این موضع ویکتور اوربان اعلام کرد که ورشو به تعهداتش پایبند است و تنها تصمیمی را خواهد پذیرفت که با اجماع رهبران تمام ۲۷ کشور اروپایی حاصل شود.

آقای اوربان روز جمعه علاوه بر گوشزد کردن تعهدات دوجانبه به لهستان، تاریخ آلمان را به مانفرد وبر، رئیس آلمانی حزب مردم اروپا (راست میانه) در پارلمان اروپا یادآوری کرد و در پایگاه اطلاع‌رسانی دولت مجارستان نوشت: «وبرعزیز! ماجرا روشن است: می‌خواهد وضعیت حقوقی کنونی را تغییر دهید و سازوکار جدید التاسیس را علیه لهستان و مجارستان استفاده کنید. می‌خواهید ما دو کشور رضایتمان را به شما بدهیم. در طول تاریخ آلمان‌ها از ما چیزهای بسیاری خواسته اند اما شما اولین نفری هستید که ما با مثل متقلب‌ها رفتار می‌کنید. ما اینطور نیستیم.»

خبرگزاری فرانسه به نقل از کارشناسان شرق اروپا گزارش می‌کند که ویکتور اوربان در سیاست داخلی مجارستان در موقعیت شکننده‌ای قرار دارد. ماجرای شرکت یک نماینده هم‌حزبی اوربان در یک پارتی شبانه همجسنگرایان، تاثیر مخربی بر چهره حزب فیدز، که مدعی پاسداری از ارزش‌های خانوادگی و کلیسایی است در میان هواداران پرشمار این جریان برجا گذاشته است. اگرچه ویکتوراوربان این رسوایی را بخشی از برنامه اتحادیه اروپا برای فشار بر مجارستان توصیف کرده، اما این تنها مورد «لغزش اخلاقی» همقطاران وی نبوده است؛ یک سال پیش هم تصاویر یکی از شهروندان حزب فیدز در پارتی سکس گروهی روی یک قایق تفریحی جنجالی شده بود.

از سوی دیگر دو کارشناس ارشد مسائل اروپایی دولت مجارستان، اخیرا و در اعتراض به مواضع کابینه، تیم ویکتور اوربان را ترک کرده اند.

چندین مقام اتحادیه اروپا به‌وضوح اعلام کرده‌اند که در برابر وتو‌، یا گروکشی بودجه‌ای، مجارستان و لهستان کوتاه نمی‌آیند و اگر این دو کشور گامی برای حل اختلاف بر ندارند، اتحادیه اروپا بدون آن‌ها کار خود را به پیش خواهد برد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان خواستار لغو حق وتو برای تصمیم‌گیری‌ها در اتحادیه اروپا شد

«نقض حاکمیت قانون در لهستان»؛ نهاد‌های جامعه مدنی خواستار اقدام فوری اتحادیه اروپا شدند

توافق «اصولی» برای آغاز مذاکرات پیوستن اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا؛ آیا مجارستان مانع می‌شود؟