Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بلومبرگ: اتحادیه اروپا برای مقابله با وتوی لهستان و مجارستان به بودجه کرونا متوسل می‌شود

sss
sss Copyright Johanna Geron/AP
Copyright Johanna Geron/AP
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«اگر مجارستان و لهستان به قواعد بازی ما در مقیاس‌های اروپایی احترام نمی‌گذارند، ما کارمان را بدون آن‌‌ها پیش می‌بریم.»

آگهی

در حالیکه شورای اتحادیه اروپا در دو هفته آینده دو اجلاس مهم را برای تصویب بودجه ویژه مبارزه با پیامدهای اقتصادی شیوع کرونا و همچنین بودجه بلندمدت اتحادیه برگزار خواهد کرد، وتوی مجارستان و لهستان همچنان راه تصویب برنامه‌های مالی اتحادیه اروپا را سد کرده است.

اتحادیه اروپا اجرای دقیق اصول حاکمیت قانون را شرط پرداخت بودجه اضطراری به کشورهای عضو می‌داند. مجارستان و لهستان متهم به نقض این اصول هستند.

نشریه پولیتکو روز چهارشنبه به نقل از دو نماینده پارلمان اروپا گزارش کرد اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا دوم دسامبر و در جریان تماس ویدئویی با داوید ساسولی، رئیس پارلمان این اتحادیه به او گفته است که اگر مجارستان و لهستان برای پیشرفت در مذاکرات هفته آینده شورای اروپا قدمی برندارند، طرح بودجه احیای اقتصادی، بدون این دو کشور تصویب خواهد شد.

نشریه آمریکایی بلومبرگ شامگاه پنجشنبه با انتشار گزارشی با بررسی سناریوهای پیش روی اتحادیه اروپا، حذف مجارستان و لهستان از بودجه ویژه ۷۵۰ میلیارد یورویی برای احیای اقتصادهای متضرر ناشی از ویروس‌ کرونا را یکی از گزینه‌های رهبران ۲۵ کشور اروپایی برای از تصویب گذراندن آن دانسته است تا بدین ترتیب ورشو و بوداپست را ناتوان از استفاده از حق وتو در رد تصویب بودجه اتحادیه اروپا کنند. تصویب این‌ چنینی برنامه هزینه ۲.۲ تریلیون یورویی، شامل بودجه سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ این امکان را به اتحادیه اروپا می‌دهد تا منابع مالی لازم را برای کمک به مناطق به شدت آسیب دیده آزاد و هدایت کند.

بودجه ویژه اتحادیه اروپا برای مقابله با پیامدهای رکود ناشی از شیوع ویروس کرونا در دستور کار قرار دارد. طرح این بودجه تابستان امسال و پس از چندین روز رایزنی فشرده میان کشورهای «شمالی» و دیگر اعضای اتحادیه اروپا از سوی رهبران ۲۷ کشور تایید شد.

مانفرد وبر، رئیس گروه پارلمانی حزب مردم ارپا (راست میانه-اکثریت) با انتقاد شدید از عملکرد رهبران مجارستان و لهستان گفت:‌ «اگر آن‌ها به قواعد بازی ما در مقیاس‌های اروپایی احترام نمی‌گذارند، ما کارمان را بدون آن‌‌ها پیش می‌بریم.»

این تهدید در حالی مطرح می‌شود که بسیاری از رهبران اروپایی می‌گویند طرح دیگری به جز اجماع برای تصویب بودجه‌های اتحادیه اروپا وجود ندارد. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که ریاست دوره‌ای شورای اتحادیه اروپا را برعهده دارد، ابراز امیدواری کرده است که اختلاف میان ۲۵ عضو با لهستان و مجارستان طی نشست هفته آینده رهبران اروپایی در بروکسل با گفت‌وگو حل شود.

لهستان و مجارستان از زمان به قدرت رسیدن جریان‌های راست‌گرا بارها از سوی اتحادیه اروپا به نقض حقوق بشر، آزادی‌های بنیادین و حاکمیت قانون متهم شده اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فون درلاین خطاب به رهبران مجارستان و لهستان: بودجه اتحادیه اروپا را فورا آزاد کنید

لهستان و مجارستان بودجه و برنامه احیای اقتصاد اتحادیه اروپا را وتو کردند

مجارستان هم اتحادیه اروپا را تهدید به وتوی بودجه بلندمدتش کرد