Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تهدید لهستان و مجارستان به وتوی بودجه اروپا: اتحاد جماهیر شوروی دوم را ایجاد نکنید

پرچم‌های لهستان مجارستان و اتحادیه اروپا
پرچم‌های لهستان مجارستان و اتحادیه اروپا Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالیکه با توافق ریاست دوره‌ای شورای اروپا و پارلمان اروپا درباره بودجه بلند مدت این اتحادیه باید منتظر رای نهایی کشورهای عضو برای این بودجه‌ تریلیون یورویی بود اما دو کشور لهستان و مجارستان همچنان «اختصاص مشروط بودجه» را به چالش می‌کشند و تهدید به وتوی آن می‌کنند.

آگهی

در حالیکه با توافق ریاست دوره‌ای شورای اتحادیه اروپا و پارلمان اروپا درباره بودجه بلند مدت این نهاد، باید منتظر رای نهایی کشورهای عضو برای این بودجه‌ تریلیون یورویی بود اما دو کشور لهستان و مجارستان همچنان «اختصاص مشروط بودجه» را به چالش می‌کشند و تهدید به وتوی آن می‌کنند.

ماتئوش موراویتسکی، نخست‌وزیر لهستان با ارسال نامه‌ای به نهادهای اتحادیه اروپا تهدید کرده است که در صورت مشروط شدن دسترسی به بودجه اتحادیه اروپا، ورشو بودجه بلند مدت ۲۰۲۷-۲۰۲۱ را وتو خواهد کرد.

این نامه، مانند نامه‌ای که ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان ارسال کرده بود، برای اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا، شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا و رئیس دوره‌ای شورای اروپا یعنی آلمان ارسال شده است. سخنگوی کمیسیون دریافت نامه و خلاصه محتوای آن را تایید کرد.

لهستان نمی‌تواند ارتباط بین دسترسی به بودجه اتحادیه اروپا و احترام به حاکمیت قانون را بپذیرد زیرا این ساز و کار بر اساس معیارهای خودسرانه و با انگیزه‌های سیاسی بنا شده است.
ماتئوش موراویتسکی
نخست‌وزیر لهستان

ماتئوش موراویتسکی در صفحه فیس‌بوک خود نوشت که در نامه توضیح داده است که «لهستان نمی‌تواند ارتباط بین دسترسی به بودجه اتحادیه اروپا و احترام به حاکمیت قانون را بپذیرد زیرا این ساز و کار بر اساس معیارهای خودسرانه و با انگیزه‌های سیاسی بنا شده است.»

لهستان و مجارستان تحت تحقیق اتحادیه اروپا برای تضعیف استقلال دادگاه‌ها، رسانه‌ها و سازمان‌های غیردولتی قرار دارند بنابراین در صورت در صورت اثبات این موضوع، در معرض خطر از دست دادن میلیاردها یورو از بودجه اتحادیه اروپا هستند.

این شرط، مهمترین نگرانی پارلمان اروپا و چند کشور شمالی اروپا مانند هلند بود که حتی در پی اعمال شروط سخت‌تری نیز بودند.

لهستان و مجارستان قدرت وتوی بودجه بلند مدت اتحادیه و ایجاد مانع برای دریافت این بودجه از سوی سایر اعضای اتحادیه اروپا را دارند.

مراحل تصویب بودجه به چه شکل است؟

آیین‌نامه پیوند بین اختصاص بودجه اتحادیه اروپا با احترام به حاکمیت قانون در کشورهای عضو احتمالا هفته آینده بین سفیران کشورهای اتحادیه اروپا به رای گذاشته می‌شود و می‌تواند با اکثریت واجد شرایط [دو سوم آرا] تصویب شود.

اما بودجه بلند مدت اتحادیه اروپا نیازمند اتفاق آرا است. این بودجه به احتمال زیاد طی دو هفته آینده به رای گذاشته شود.

ریاست دوره‌ای شورای اروپا و پارلمان اروپا سه‌شنبه گذشته اعلام کردند که پس از ماه‌ها اختلاف داخلی در دستیابی به موفقیت در مورد بودجه بلند مدت برای اتحادیه در نهایت به توافق رسیده‌اند. این بودجه برای یک دوره هفت ساله از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ است و شامل بودجه ۱.۰۷۴ تریلیون یورویی به عنوان بودجه اصلی است و همراه آن یک بسته کمک مالی ویژه کرونا به میزان ۷۵۰ میلیارد یورو نیز ضمیمه شده است.

اوربان: اتحادیه جماهیر شوروی دوم را ایجاد نکنید

سخنان نخست وزیر لهستان در حالی مطرح شد که همزمان، ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان نیز گفت نمی‌تواند ارتباطی بین دسترسی به بودجه اتحادیه اروپا و رعایت ضوابط «حاکمیت قانون» را بپذیرد: «اگر این بودجه تصویب شود، ما اتحادیه جماهیر شوروی را به جای اتحادیه اروپا ایجاد می‌کنیم.»

این چیزی نیست که ما می‌خواستیم… ما اتحادیه اروپا را برای داشتن اتحادیه جماهیر شوروی دوم ایجاد نکردیم.
ویکتور اوربان
نخست وزیر مجارستان

وی به گفت‌وگو با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان اشاره کرد و گفت که درباره این مقررات با وی حرف زده است.

وی تهدید کرد که «پول مجارها قابل برداشت نیست.»

وی به رادیوی دولتی مجارستان درباره صحبتش با خانم مرکل گفت: «باید به او می‌گفتم که اگر این آیین‌نامه تهیه شده از سوی پارلمان اروپا و ریاست دوره‌ای آلمان پذیرفته شود [برای مشروط شدن اختصاص بودجه] پس اتحادیه جماهیر شوروی را از اتحادیه اروپا شکل داده‌ایم.»

وی افزود: «این معیارها به معنای سیاه‌نمایی طبق ایدئولوژیک و بدون معیارهای عینی است.»

وی تصریح کرد: «این چیزی نیست که ما می‌خواستیم… ما اتحادیه اروپا را برای داشتن اتحاد جماهیر شوروی دوم ایجاد نکردیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح نجات اقتصادی اتحادیه اروپا؛ سرنوشت مبهم لهستان و مجارستان

آیا نخست وزیر آلبانی آمریکا را «یکی از سه شر جهان» خوانده است؟

نرمش بروکسل در برابر ورشو؛ روند لغو اجرای ماده ۷ معاهده اتحادیه اروپا علیه لهستان آغاز شد