دموکراسی‌خواهان تایلندی فرماندهی پادشاه بر ارتش را به چالش کشیدند

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
تجمع معترضان در برابر پادگانی در تایلند
تجمع معترضان در برابر پادگانی در تایلند   -  Copyright  AP Photo

گروهی از معترضان تایلندی روز یکشنبه ۲۹ نوامبر (۹ آذر) در یک راهپیمایی ضد دولتی در پایتخت، بانکوک افزایش قدرت و اختیارات دربار این کشور در سیاست را به چالش کشیدند.

معترضان به ویژه موضوع فرماندهی شخصی پادشاه «ماها واجیرالونگکورن» بر بخشی از واحدهای ارتش را که به باور آنها به معنی دخالت دادن ارتش در سیاست است، محکوم کردند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

راهپیمایی روز یکشنبه در ادامه سلسله اعتراضاتی انجام گرفت که در انتقاد از دستگاه سلطنت برگزار شده است. گروه‌های زیادی از دموکراسی‌خواهان تایلند در روزهای اخیر در اعتراض به مفادی از طبق قانون اساسی و به ویژه قانون منع توهین به پادشاه اعتراض کردند و امروز نیز صدها تن از آنان با حرکت به سمت مقر هنگ ۱۱ پیاده نظام ارتش، یکی از دو واحدی که فرماندهی آنها در سال ۲۰۱۹ به پادشاه داده شد، در برابر این مکان تجمع کردند.

یکی از رهبران سرشناس معترضان به نام «پاریت چیوراک» به خبرنگاران گفت: «ارتش باید متعلق به مردم باشد، نه پادشاه. در یک نظام دموکراتیک، پادشاه مسئولیت هدایت و فرماندهی ارتش را ندارد.»

در جریان تظاهرات یکشنبه، چند تن از معترضان تلاش کردند سیم‌خاردارهای مقابل پادگان را پاره کرده و از آن بگذرند، اما موفق نشدند.

معترضان دستگاه سلطنتی حاکم را به ده‌ها سال سلطه نظامی بر کشور متهم می‌کنند. پاریت به دلیل سخنرانی‌هایش در تجمعات قبلی از جمله پرشمار مخالفانی است که بر پایه قانون معروف منع توهین به دربار، به هتک حرمت جایگاه سلطنت متهم شده است.

شمار زیادی از مخالفان و منتقدان دولت تایلند شامگاه یکشنبه نیز به تظاهرات خود در بانکوک ادامه دادند. آنها مطابق معمول شب‌های گذشته اردک‌های بادی زرد رنگ در دست داشتند که به عنوان نماد اعتراض آنها شناخته می‌شود.

اعتراضات جاری در تایلند در ماه ژوئیه آغاز شد. معترضان در ابتدا خواستار برکناری نخست وزیر، «پرایوت چان-اوچا» و نیز تصویب قانون اساسی جدید شدند. اما اکنون مهار اختیارات پادشاه نیز خواسته‌های تظاهرکنندگان افزوده شده است.

آسوشیتدپرس
پلیس تایلند در برابر تظاهرکنندگانآسوشیتدپرس

پرایوت خواسته‌ معترضان مبنی بر کناره‌گیری از قدرت را رد کرده است . او که در سال ۲۰۱۴ با کودتا به قدرت رسید، همچنین اتهام مخالفان مبنی بر تقلب و مهندسی انتخابات سال گذشته برای ماندن خودش در قدرت را رد كرده است. مقامات کاخ سلطنتی تایلند از زمان آغاز اعتراضات تاکنون هیچ واکنشی به این خواسته‌ها نشان نداده‌اند، اما پادشاه گفته است که همه معترضان را به رغم اقداماتی که کرده‌اند، «به طور یکسان» دوست دارد.