Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

وزیر بهداشت ترکیه: به‌زودی واکسن چینی کرونا را به‌طور رایگان توزیع خواهیم کرد

Ng Han Guan
Ng Han Guan Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه می‌گوید «کروناواک» یا همان واکسن تولیدی چین برای پیشگیری از ابتلا به کووید۱۹ که در حال حاضر در ترکیه مرحلۀ نهایی کارآزمایی بالینی را می‌گذراند، بصورت رایگان میان مردم توزیع خواهد شد.

آگهی

فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه می‌گوید کروناواک، (CoronaVac) یا همان واکسن تولیدی چین برای پیشگیری از ابتلا به کووید۱۹ که در حال حاضر در ترکیه مرحلۀ نهایی کارآزمایی بالینی را می‌گذراند، به‌صورت رایگان میان مردم توزیع خواهد شد.

آقای کوجا روز دوشنبه در جریان گفتگو با روزنامه «حریت» ترکیه گفت که ۱۰ میلیون دوز از این واکسن که توسط شرکت داروسازی چینی «سینوواک» تولید شده، در حال انتقال به این کشور است.

آزمایش «کروناواک» در ترکیه از ماه سپامبر آغاز شده و علاوه بر این کشور، برزیل و اندونزی نیز در آزمایش‌های مرحله نهایی کارآزمایی آن مشارکت داشتند.

روند نظارت بر تأثیر این واکسن، همچنان در ۲۵ مرکز واقع در ۱۲ شهر ترکیه روی داوطلبان در جریان است و تاکنون ۷۲۶ نفر از کارکنان بخش بهداشت، در مجموع ۱۲۳۷ دوز از این واکسن را دریافت کرده‌اند.

فخرالدین کوجا اعلام کرد که تمام مراحل قانونی استفاده از این واکسن به پایان رسیده است و کارکنان مراقبت‌های بهداشتی برای واکسیناسیون در اولویت قرار دارند.

در صورت موفقیت آمیز بودن نتایج فاز سوم آزمایش آن، «کروناواک» به افراد عضو گروه‌های پرخطر از جمله مبتلایان به بیماری‌های مزمن تزریق خواهد شد.

فخرالدین کوجا تأکید کرد که این واکسن رایگان خواهد بود؛ او همچنین به پیشرفتهای حاصل شده در تولید واکسن ساخت ترکیه اشاره کرد.

گزارش‌های اولیه حاکی از آن است که به غیر از بروز خستگی، سردرد و درد عضلانی، «کروناواک» تا کنون هیچ عارضه جانبی جدی در داوطلبان نشان نداده است. ترکیه قصد دارد در این مرحله از آزمایش ۱۲۴۵۰ داوطلب را واکسینه کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تله پکن برای واشنگتن؛ چین چگونه بدون شلیک حتی یک گلوله می‌تواند تایوان را به زیر سلطه خود در آورد

سایه بریکس بر هژمونی آمریکا در شرق با دیپلماسی چینی و روسی

جعل واقعیت با هوش مصنوعی؛ دختر اوکراینی چگونه در چین پرطرفدار شد؟