واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد «۷۰ درصد» موثر است

Alastair Grant
Alastair Grant Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اگرچه واکسن آکسفورد از واکسن‌های فایزر و مدرنا کمر موثر است اما از یک ویروس سرماخوردگی ضعیف ساخته شده که از نظر ژنتیکی تغییر کرده است و این واکسن را می‌توان در یخچال‌های معمولی نگهداری کرد. آنهم در حالی که واکسن فایزر باید در دمای بسیار سرد نگهداری شود.

آگهی

داده‌های اولیۀ سومین مرحله از آزمایش واکسن تولیدی دانشگاه آکسفورد برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا حاکی از موثر بودن ۷۰.۴ درصدی آن است.

این دانشگاه در بیانیه‌ای اعلام کرد که میزان اثربخشی این واکسن که با همکاری شرکت داروسازی چندملیتی «آسترازنکا» در حال ساخت است، به دوز مصرفی آن بستگی دارد و در صورت تجویز نیم دوز و سپس یک دوز کامل ۹۰ درصد و در صورت تجویز دو دوز کامل ۶۲ درصد موثر خواهد بود.

آکسفورد همچنین اعلام کرد تا کنون در میان افرادی که این واکسن روی آنها آزمایش شده، هیچ مورد ابتلای شدید یا الزام به بستری شدن در بیمارستان دیده نشده است.

در بیانیه آمده است: «یافته‌ها نشان می‌دهد که ما یک واکسن موثر داریم که زندگی‌های زیادی را نجات می‌دهد. خوشبختانه ما دریافتیم که یکی از برنامه‌های دوز این واکسن می‌تواند تا حدود ۹۰ درصد موثر باشد.»

تیم تحقیق آکسفورد یک هفته پیش از این نیز اعلام کرده بود که مرحله دوم آزمایش این واکسن روی افراد مسنِ سالم نشان داده که واکسن تولیدی آنها ایمن است و پاسخ‌های ایمنی را تحریک می‌کند.

دانشگاه آکسفورد در مرحله دوم آزمایش، این واکسن را روی ۵۶۰ بزرگسال از جمله ۲۴۰ فرد بالای ۷۰ سال آزمایش کرد و نتایج نشان داد که اگرچه واکسن کمی عوارض جانبی ایجاد می‌کند اما باعث ایجاد پاسخ‌های ایمنی در بدن همه گروه‌های سنی می‌شود.

پیش از این نیز دو شرکت آمریکایی فایزر و مدرنا از موثر بودن ۹۵ درصدی واکسن‌های تولیدی خود برای پیشگیری از ابتلا به کرونا خبر داده بودند.

انتظار می‌رود که یکی از این واکسن‌ها تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی دست‌کم برای واکسینه کردن کارکنان بخش مراقبت‌های بهداشتی و افرادی که بیشتر در معرض ابتلا هستند، آماده عرضه شود.

اگرچه واکسن آکسفورد از واکسن‌های فایزر و مدرنا کمر موثر است اما از یک ویروس سرماخوردگی ضعیف ساخته شده که از نظر ژنتیکی تغییر کرده است و این واکسن را می‌توان در یخچال‌های معمولی نگهداری کرد. آنهم در حالی که واکسن‌هایی مانند واکسن تولید فایزر باید در دمای بسیار سرد نگهداری شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسئول طرح واکسیناسیون‌ بریتانیا: جهان با حدود ۴ هزار نوع ویروس جهش یافتۀ کرونا روبروست

دستگیری مظنون ارسال بسته مشکوک به کارخانه تولید واکسن کرونا در ولز

شرکت «آسترازنکا»: به فرمول کارآمد برای واکسن کرونا دست یافتیم