Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

خاشقجی قبل از مرگ از سوی یکی از نزدیکان بن سلمان تهدید شده بود

محمد بن سلمان
محمد بن سلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جدا از سعود القحطانی که در این دادگاه به صورت غیابی محاکمه می‌شود نام احمد العسیری، معاون رئیس دستگاه اطلاعات سعودی نیز در این پرونده به عنوان یکی از متهمان اصلی ثبت شده است.

آگهی

یکی از دوستان جمال خاشقجی،‌ روزنامه‌نگار و ستون‌نویس عربستانی که سال ۲۰۱۸ در ساختمان کنسولگری سفارت کشورش در استانبول به قتل رسید روز سه شنبه در دادگاه گفت که وی پیش از مرگ از سوی یک فرد نزدیک به ولیعهد عربستان پیام تهدیدآمیز دریافت کرده بود.

دومین جلسه دادگاه متهان پرونده قتل این روزنامه‌نگار منتقد حکومت ریاض روز سه شنبه در حالی در استانبول برپا شد که ۲۰ تبعه عربستان از جمله دو فرد نزدیک به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان قرار است در جریان رسیدگی به این پرونده به صورت غیابی محاکمه شوند.

ایمن نور، یکی از اعضای اپوزیسیون مصر که از دوستان بسیار نزدیک خاشقجی محسوب می‌شود در جلسه روز سه شنبه این دادگاه به وضوح تاکید کرد که روزنامه نگار عربستانی از سوی سعود القحطانی،‌ مشاور سابق محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و رئیس تیم حملات سایبری عربستان تهدید شده بود

نشریه صباح ترکیه با انتشار گزارشی از جلسه دادگاه به نقل از ایمن نور نوشت: «جمال برایم تعریف کرده بود که پیام‌های تهدید‌آمیزی از سوی قحطانی و اطرافیانش دریافت کرده است.»

جدا از سعود القحطانی که در این دادگاه به صورت غیابی محاکمه می‌شود نام احمد العسیری، معاون رئیس دستگاه اطلاعات سعودی نیز در این پرونده به عنوان یکی از متهمان اصلی ثبت شده است.

هر دو مسئول بلند پایه سعودی و نزدیک به دربار پادشاهی پس از اعتراف ریاض به سازماندهی و اجرای نقشه قتل جمال خاشقجی توسط افرادی که عربستان آنها را «خودسر» معرفی کرده، اکنون از کار برکنار شده و در مکانی نامعلوم پنهان شده‌اند.

ریاض تاکید دارد که جمال خاشقچی در جریان عملیاتی بدون مجوز و تایید مقامات حکومت کشته شده در حالی که آنکارا و واشنگتن معتقدند که بدون تصویب محمد بن سلمان امکان انجام این عملیات ترور وجود نداشت.

عربستان سعودی که از استرداد متهان به ترکیه سرباز زده ماه سپتامبر سال جاری رای نهایی هشت متهم پرونده قتل جمال خاشقجی را که نامی از آنها برده نشده، اعلام کرد.

به موجب این رای که توسط دستگاه قضایی عربستان اعلام شد پنج متهم درجه یک این پرونده به ۲۰ سال زندان و سه تن دیگر از متهمان به مجازات‌های زندان بین ۷ تا ۱۰ سال محکوم شدند.

ریاض پیش‌تر اما اعلام کرده بود که پس از بازداشت یازده نفر از جمله یک مامور پزشکی قانونی چند افسر اطلاعاتی و چند تن از کارکنان دفتر ولیعهد عربستان پرونده اتهام‌های یازده فرد را تکمیل و به دادگاه ارائه کرده است.

دستگاه قضایی عربستان اعلام کرده بود که از این یازده نفر دست کم پنج نفر به مجازات اعدام محکوم شده‌اند اما رای نهایی صادر شده در ماه سپتامبر هیچ اشاره ای به مجازات مرگ نداشت.

پس از قتل جمال خاشقچی در استانبول روابط میان آنکارا و ریاض، دو رقیب بزرگ منطقه‌ای تنش‌آلود شد. این در حالیست که روسای دو کشور یعنی رجب طیب اردوغان و ملک سلمان روز شنبه پیش از برپایی نشست مجازی گروه بیست در عربستان تلفنی با یکدیگر گفتگو کردند و راه‌های رفع تنش‌های موجود را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

جمال خاشقچی که ابتدا روابط خوبی با حکومت عربستان داشت به یکباره به یکی از چهره‌های اپوزیسیون تبدیل شد و تحت فشار ریاض مجبور به ترک کشور شد.

وی یکسال پیش از قتل در ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کرد و برای نشریه واشنگتن پست یادداشت می نوشت. جمال خاشقجی دوم ماه اکتبر ۲۰۱۸ به منظور انجام امور اداری وارد کنسولگری این کشور در استانبول شد اما هرگز از آن خارج نشد. طبق گفته شماری از رسانه‌ها جسد خاشقجی پس از قتل در ساختمان کنسولگری، تکه تکه و سپس به بیرون از ساختمان منتقل شده است.

جلسه بعدی محاکمه غیابی متهمان پرونده قتل جمال خاشقجی به روز پنجشنبه چهارم مارس سال آینده میلادی موکول شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیدار اردوغان و بن‌سلمان؛ آیا تنش‌های ترکیه و عربستان پایان می‌یابد؟

اطلاعیه دربار از وضیت سلامتی پادشاه عربستان: ملک سلمان دچار «حرارت بالا» شده است

رئیس جمهوری اوکراین وارد عربستان شد؛ گفتگوهای صلح زلنسکی و بن‌سلمان در ریاض