رای نهایی دادگاه متهمان پرونده قتل جمال خاشقجی صادر شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
 رای نهایی دادگاه متهمان پرونده قتل جمال خاشقجی صادر شد
کپی رایت  Lefteris Pitarakis/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved

دادگاه عربستان سعودی روز دوشنبه رای نهایی متهمان پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد حکومت این کشور را پس از عفو پنج نفر از محکومان به اعدام توسط خانواده او، اعلام کرد.

مطابق اعلام تلویزیون دولتی عربستان سعودی، دادگاه این کشور ۵ تن از متهمان درجه یک پرونده قتل یادداشت نویس سابق واشنگتن پست را به ۲۰ سال زندان محکوم کرده است. همچنین یک متهم دیگر این پرونده به گذراندن ۱۰ سال زندان و دو متهم دیگر هم با حکم ۷ سال زندان روبرو شده‌اند.

با وجود انتشار احکام ۸ متهم پرونده قتل روزنامه‌نگار ناراضی سعودی که اواخر سال ۲۰۱۸ و پس از مراجعه به کنسولگری این کشور در استانبول کشته شد، نام هیچ یک از آنها افشاء نشده است. آقای خاشقجی یک سال پایانی عمرش را در ایالات متحده می‌گذراند و برای انجام امور مربوط به ازداوجش به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرده بود.

پیشتر گروه‌های مدافع حقوق بشر و بازپرس مستقل سازمان ملل روند دادرسی این دادگاه را مورد انتقاد گسترده قرار داده و تاکید کرده بودند که نام هیچ مقام ارشد دولتی در میان متهمان پرونده به چشم نمی‌خورد و از این نظر استقلال این دادگاه از نفوذ حکومت عربستان حفظ نشده است.

این پرونده پس از بازداشت یک مامور پزشکی قانونی عربستان و چند افسر اطلاعاتی و امنیتی و برخی کارکنان دفتر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی تکمیل و روانه دادگاه شده بود.

با این وجود، دادگاه عربستان اواخر دسامبر سال گذشته میلادی اعلام کرده بود که بر اساس درخواست دادستانی کل این کشور ۱۱ نفر را در رابطه با پرونده قتل جمال خاشقجی گناهکار شناخته و پنج نفر از این افراد را نیز به مرگ محکوم کرده‌ است. بر اساس حکم صادر شده سه نفر نیز به ۲۴ سال زندان محکوم شده‌ بودند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید