مرگ دست‌کم ۱۴ شبه‌نظامی طرفدار ایران در جریان حملات هوایی به دیرالزور

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Syrian Civil Defense White Helmets
Syrian Civil Defense White Helmets   -  Copyright  AP Photo

سازمان غیردولتی دیدبان حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن روز یکشنبه اعلام کرد دست‌کم چهارده شبه‌نظامی طرفدار ایران که عمدتاً عراقی بودند، در جریان حملات هوایی شب گذشته در استان دیرالزور در شرق سوریه کشته شدند.

گفته می‌شود حملات عصر شنبه به استان دیرالزور که در نزدیکی مرز عراق قرار دارد توسط اسرائیل انجام شده؛ با این وجود سخنگوی ارتش اسرائیل تا این لحظه از اظهار نظر در این باره خودداری کرده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از رامی عبدالرحمان، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه نوشت: «بیش از ده حمله هوایی مواضع شبه‌نظامیان طرفدار ایران را در حوالی بوكمال، شهری واقع در نزدیكی مرز هدف قرار داده‌اند.»

به گفته او در جریان این بمباران‌ها «هشت عراقی و شش افغان» کشته شده‌اند.

گزارش‌ها حاکیست که بخش قابل توجهی از این منطقه از خاک سوریه تحت کنترل نیروهای طرفدار ایران است که عمدتا از جنگجویان خارجی تشکیل شده‌اند.

اسرائیل از زمان آغاز درگیری‌های داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ میلادی صدها حمله علیه نیروهای رژیم سوریه همچنین متحدان آن از جمله ایران و حزب‌الله لبنان انجام داده است.

در استان دیرالزور علاوه بر نیروهای رژیم سوریه و طرفداران حکومت ایران، اتحادی از مبارزان کرد و عرب نیز حضور دارند که از سوی هواپیماهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری واشنگتن حمایت می‌شوند.

جنگ داخلی سوریه که در سال ۲۰۱۱ میلادی با سرکوب اعتراضات دموکراسی‌خواهانه آغاز شد، پای بسیاری از بازیگران خارجی را به این کشور باز کرد و روابط میان قدرت‌های خارجی را پیچیده‌تر کرد.

این جنگ تا کنون بیش از ۳۸۰ هزار کشته و میلیون‌ها آواره برجای گذاشته است.