Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

معاون وزارت بهداشت ایران در اعتراض به رویکرد غلط در مدیریت کرونا استعفا داد

دکتر رضا ملک زاده
دکتر رضا ملک زاده Copyright ایرنا
Copyright ایرنا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دکتر ملک‌زاده در نامه استعفای خود اظهارات اخیر وزیر بهداشت درباره تولید واکسن ایرانی کرونا را که گفته می‌شود هنوز در مراحل اولیه بوده «غیرعلمی و شتابزده» توصیف و آن را به نوعی «معرکه‌گیری» تشبیه کرده است.

آگهی

رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در اعتراض به مدیریت نادرست بحران کرونا و نیز اظهارات انتقاد آمیز شخص وزیر نسبت به وضعیت تحقیقات سلامت در کشور از سمت خود استعفا داد.

رسانه‌های داخلی به خصوص پایگاه‌های خبری نزدیک به اصولگرایان همزمان با پوشش این خبر اعلام کردند که علی نوبخت حقیقی، نایب‌ رئیس و دبیر شورای مشورتی بیماری کرونا نیز به دنبال استعفای آقای ملک‌زاده و به دلایل مشابه از سمت خود کناره‌گیری کرده است.

دو مقام مستعفی بخش بهداشت و سلامت ایران با این اقدام در واقع نحوه مدیریت بخش حساس و پر اهمیت سلامت در کشور آنهم در شرایط کنونی که متاثر از همه‌گیری بیماری کووید۱۹ است را زیر سوال برده و بدین شکل نارضایتی خود را نسبت به انتقادات اخیر وزیر از وضعیت تحقیقات نظام سلامت که رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فناوری متولی آن است،‌ نشان داده‌اند.

رضا ملک‌زاده در نامه استعفای خود به شدت رویکردهای اتخاذ شده برای مهار بیماری کووید۱۹ در ایران را مورد انتقاد داده و خطاب به سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران نوشته است: «مدیریت بسیار غلط، پرنقص در پاندمی کرونا به دلیل عدم مشورت و توجه شما به توصیه‌‌ها و هشدارهای متخصصان و محققان نظام سلامت، موجب تلفات انسانی بسیار در ایران شده است و در عین حال مدعی درس "مدیریت بحران کرونا" دادن به سایر کشورها هستید.»

آقای ملک‌زاده همچنین در این نامه اظهارات اخیر وزیر درباره تولید واکسن ایرانی کرونا را که گفته می‌شود هنوز در مراحل اولیه بوده «غیرعلمی و شتابزده» توصیف و آن را به نوعی «معرکه‌گیری» تشبیه کرده است.

در نامه معاون مستعفی تحقیقات فناوری وزارت بهداشت همچنین موثر بودن داروهای گیاهی به عنوان «ادعاهای بی اساس» از سوی شخص وزیر و نیز سازمان غذا و دارو مورد انتقاد قرار گرفته و ادغام طب سنتی در نظام شبکه بهداشت و درمان به عنوان رویکردی از سوی وزارتخانه در جهت تضعیف این شبکه خدمات درمانی محکوم شده است.

رضا ملک‌زاده سپس اظهارات تازه وزیر بهداشت در نقد تحقیقات نظام سلامت را به باد انتقاد گرفته و خطاب به وزیر نوشته است: «اظهارات و هجمه شما به تحقیقات علوم پزشکی و تلاش‌های شبانه‌روزی شمار زیادی از محققان بی ادعا و سختکوش این عرصه که در سخت‌ترین شرایط تحریم و فشارهای بین‌المللی و با وجود سهم ناچیز بودجه تحقیقات پزشکی - کمتر از نیم درصد بودجه ناخالص ملی! – دستاوردهای بسیار موثر و کاربردی را ارائه کرده‌اند، می‌تواند ناشی از عدم شناخت شما از عرصه تحقیقات به طور کلی و پیشرفت‌های علوم پزشکی در ایران به طور خاص باشد.»

از سوی دیگر علی نوبخت،‌ نایب‌ رئیس و دبیر شورای مشورتی بیماری کرونا نیز با انتشار نامه‌ای استعفای خود را به دلایل مشابه اعلام و تصریح کرد: «بعد از سخنان آنجناب در اصفهان در کوبیدن علم و دانشمندان پزشکی جان بر کف ایران و پاسخ معاونت پژوهشی متاسفانه راهی برای همکاری بنده با جنابعالی و آن وزارتخانه باقی نگذاشته است.»

رویکرد وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا در مقابله با شیوع و همه‌گیری بیماری کووید۱۹ پس از افزایش بی‌سابقه شمار مبتلایان و قربانیان به خصوص در موج دوم این بحران با انتقاد‌های زیادی همراه بوده است.

بر اساس آنچه به صورت رسمی از سوی وزارت بهداشت ایران اعلام شده حدود ۴۴ هزار نفر در سراسر کشور بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ جان باخته‌اند و ۲۷ استان نیز هم اکنون در وضعیت قرمز قرار دارند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران؛ برای ناقضان مقررات کرونایی جریمه نقدی و قرنطینه اجباری تعیین شد

روحانی: ناچاریم محدودیت‌ها برای جلوگیری از شیوع کرونا را از اول آذر افزایش دهیم

شکست لیبرال‌ها و صعود راست‌گرایان در بلژیک؛ نخست وزیر استعفا داد