مقایسه تدابیر مرکل علیه کرونا با حکومت نازی؛ تظاهرات «ضد ماسک‌ها» در برلین

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تظاهرات «ضدماسک‌ها» در برلین
تظاهرات «ضدماسک‌ها» در برلین   -  کپی رایت  AP Photo

پلیس آلمان روز چهارشنبه برای متفرق کردن شرکت کنندگان در تظاهرات علیه محدودیت های اعمال شده برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در برلین به استفاده از ماشین آبپاش متوسل شد. 

تظاهرکنندگان که تعداد آنها بین پنج تا ۱۰ هزار نفر تخمین زده شده است از استفاده از ماسک خودداری کرده بودند. ماموران پلیس پیش از متفرق کردن تظاهرکنندگان چند بار با بلندگو از آنها خواستند که موازین بهداشتی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا را رعایت کنند. در نهایت اما پلیس تصمیم به متفرق کردن تظاهرکنندگان گرفت. 

شرکت کنندگان در تظاهرات روز چهارشنبه در مرکز برلین دولت آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان را متهم کردند که با وضع محدودیت ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به دنبال ایجاد «دیکتاتوری» است. آنها اقدام دولت کنونی آلمان را مشابه تصمیم حکومت نازی ها در سال ۱۹۳۳ ارزیابی می کردند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مقایسه اعمال محدودیت ها برای جلوگیری از شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹» با اعطای قدرت تام به آدولف هیتلر، رهبر آلمان نازی در سال ۱۹۳۳ اعتراض برخی از سیاستمداران آلمانی از جمله اولاف شولتس، معاون صدراعظم و هایکو ماس، وزیر خارجه را بر انگیخت. 

تظاهرات برلین در حالی برگزار شد که پارلمان آلمان قرار است روز چهارشنبه لایحه دولت برای مقابله با شیوع ویروس کرونا را که در آن به رعایت فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک اشاره شده است تصویب کند. مخالفان محدودیت ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به دلیل مخالفت اکثر آنها با استفاده از ماسک به «ضدماسک ها» معروف شده اند. 

حدود ۲۰ هزار نفر از معترضان به محدودیت های اعمال شده حدود ۱۰ روز پیش در شهر لایپزیگ در شرق آلمان نیز تظاهرات کرده بودند. برگزاری تظاهرات لایپزیگ که به خشونت کشیده شد بحث های زیادی را در جامعه آلمان پیرامون برپایی تجمع ها در دوران شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹» به دنبال داشت.