Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

پژوهش جدید: ماسک زدن مصونیت کرونایی چندانی نمی‌آورد اما همچنان بزنید

ماسک کرونا
ماسک کرونا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ماسک ان۹۵ از ماسک جراحی، ماسک جراحی از ماسک پارچه‌ای و ماسک پارچه‌ای از ماسک نزدن بهتر است.»

آگهی

گروهی از دانشمندان دانمارکی اعلام کردند که ماسک‌های جراحی، افراد را چندان هم از خطر ابتلا به ویروس کرونا مصون نمی‌کند.

این پژوهشگران پس از انجام آزمایش‌های گسترده روی شمار زیادی از افرادی که به صورت تصادفی برای مطالعه انتخاب شده بودند، اخیرا به این نتیجه رسیده‌اند.

روزنامه نیویورک تایمز با انتشار این پیام می‌گوید با این حال کارشناسان گفته‌اند که اگر چه این نتیجه با یافته‌های شمار دیگری از مطالعات علمی در تضاد است، اما به احتمال زیاد به تغییر توصیه‌های بهداشت عمومی در ایالات متحده آمریکا منجر نخواهد شد و ماسک زدن همچنان توصیه می‌شود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در این مطالعه که در قالب مقاله‌ای در نشریه علمی پزشکی داخلی منتشر شده، گفته نشده است که ماسک نمی‌تواند از انتقال ویروس کرونا از فرد ماسک‌زده به دیگران جلوگیری کنند. اما در بخش نتیجه گیری آن گفته شده که ماسک نمی‌تواند الزاما از شخص ماسک‌زده در برابر ویروس محافظت کند. این نظر در تضاد با دیدگاهی است که می‌گوید ماسک از فرد ماسک زده نیز محافظت می‌کند، دیدگاهی که همین هفته گذشته مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا آن را تأیید کرده بود.

آمار ابتلا به کووید۱۹ در سراسر آمریکا در حال افزایش است و حتی آن دسته از مقامات در ایالت‌هایی که تاکنون در برابر تهیه ماسک مقاومت می‌کردند، تغییر رویه داده‌اند. به نوشته نیویورک تایمز، تقریباً ۴۰ ایالت تا کنون نیاز شهروندان خود به ماسک را برطرف کرده‌اند.

جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا اخیراً در توییتر نوشت: «من تا پیش از ۲۰ ژانویه رئیس جمهور نیستم، اما پیام امروز من به همه این است: ماسک بزنید.»

محققان دانشگاه کپنهاگ، پایتخت دانمارک، از اوایل آوریل تا اوایل ژوئن سال جاری میلادی، ۶ هزار و ۲۴ نفر از افراد داوطلب را که از پیش تست شده بودند، برای شرکت در مطالعه خود انتخاب کردند تا مطمئن شوند به ویروس کرونا آلوده نشده‌اند. در این آزمایش به نیمی از آنها ماسک جراحی داده شد و به آنها گفته شد که هنگام ترک خانه از آن استفاده کنند. به بقیه هم گفته شد که در بیرون از خانه ماسک نزنند.

در آن زمان، تنها ۲ درصد از جمعیت دانمارک به ویروس کرونا آلوده بودند، آماری که از آمار امروز همین کشور و کشورهای دیگر اروپا بسیار کمتر بود. در همان زمان در دانمارک، رعایت فاصله اجتماعی و شستن مکرر دست معمول بود، اما ماسک زدن نه.

حدود ۴ هزار و ۸۶۰ شرکت کننده، این مطالعه را تا آخر انجام داده و به پایان رساندند. محققان انتظار داشتند که ماسک میزان ابتلا را در میان استفاده‌کنندگان به نصف کاهش دهد. با این حال از این تعداد، ۴۲ نفر یعنی ۱.۸ درصد از افراد ماسک‌زده و ۵۳ نفر یا ۲.۱ درصد از افراد بدون ماسک مبتلا شدند. بنابراین تفاوت آماری به دست آمده قابل توجه نبود.

دکتر هنینگ بوندگارد، نویسنده اصلی این مطالعه و متخصص قلب در دانشگاه کپنهاگ، گفت: «این مطالعه نشان می‌دهد که استفاده از ماسک تا چه اندازه برای ما مفید است. جواب: نه زیاد.»

دکتر مته کالاگر، استاد سیاست‌گذاری پزشکی دانشگاه اسلو، پایتخت نروژ این تحقیق را قانع کننده دانست و گفت: «این مطالعه نشان داد که اگرچه پوشیدن ماسک ممکن است اثری نمادین داشته باشد، اما به طور قابل توجهی خطر را برای افراد ماسک‌زده کاهش نمی‌دهد.»

منتقدان این پژوهش خیلی سریع به محدودیت‌های آن واکنش نشان داده و گفته‌اند که این مطالعه در زمانی انجام شده که میزان ابتلا هنوز پایین بوده و هنوز شمار اندکی از افراد ماسک می‌زده‌اند. برخی از منتقدان نیز می‌گویند شاید شرکت‌کنندگان در این مطالعه به درستی ماسک نزده باشند.

به نوشته نیویروک تایمز، کارشناس دیگری به نام دکتر توماس فریدن در یک مقاله علمی درباره این پژوهش نوشت: «تردیدی وجود ندارد که ماسک به عنوان یک وسیله برای مهار ویروس عمل می‌کند و مانع از انتقال آلودگی ویروسی افراد به دیگران می‌شود.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

او همچنین تأکید کرد که نوع ماسک استفاده شده نیز اهمیت دارد. او گفته است: «ماسک ان۹۵ از ماسک جراحی، ماسک جراحی از ماسک پارچه‌ای و ماسک پارچه‌ای از ماسک نزدن بهتر است.»

سوزان النبرگ، متخصص آمار زیستی در دانشکده پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا پرلمن به نیویورک تایمز نیز در مورد تحقیق دانشمندان دانمارکی و در دفاع از پوشیدن ماسک گفته است: «هیچ چیز در این مطالعه به من نشان نمی‌دهد که پوشیدن ماسک بی فایده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقایسه تدابیر مرکل علیه کرونا با حکومت نازی؛ تظاهرات «ضد ماسک‌ها» در برلین

نتایج یک تحقیق: ماسک شیوع ویروس کرونا را مهار می‌کند اما ۱۰۰ درصد کارا نیست

اعضای سازمان جهانی بهداشت بر سر مقابله با همه‌گیری‌های آینده به توافق نرسیدند