لنگه کفش ماری آنتوانت، ملکه پیشین فرانسه در حراجی ۴۴ هزار یورو فروخته شد

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
کفش ماری آنتوانت، ملکه پیشین فرانسه در حراجی به فروش رفت
کفش ماری آنتوانت، ملکه پیشین فرانسه در حراجی به فروش رفت   -  Copyright  AFP   -   عکس ماری آنتوانت از ویکی‌پدیا و عکس کفش به فروش رفته از خبرگزاری فرانسه

یک لنگه کفش متعلق به ماری آنتوانت، ملکه پیشین فرانسه در ۲۵۰ سال پیش، روز یکشنبه ۲۵ نوامبر (۲۵ آبان) در یک حراجی به قیمت ۴۳ هزار و ۷۵۰ یورو فروخته شد.

این لنگه کفش ظریف سفید رنگ که از جنس پارچه ابریشم و چرم بز است و در زمان خود یکی از شیک‌ترین کفش‌ها به شمار می‌رفته، در حراجی «اوزنا» در شهر ورسای واقع در نزدیکی پاریس با قیمت پایه ۸ تا ۱۰ هزار یورو پیشنهاد شده بود. نام خریدار این کفش اعلام نشده ولی مرکز حراجی ورسای فرانسه گفته که خریدار آن «خارجی» بوده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

طول این کفش ۲۲.۵ و ارتفاع پاشنه‌اش ۴.۷ سانتی‌متر است و شماره آن با مقیاس امروزی ۳۶ است. ماری آنتوانت این کفش را با لنگه دیگرش به زنی از دوستان ندیمه‌اش هدیه داده بود. دوست ندیمه ملکه در سال ۱۸۱۳ مرد و لنگه راست آن کفش نزد خانواده‌اش باقی ماند.

ملکه ماری‌آنتوانت، همسر اتریشی لویی شانزدهم بود که بعد از انقلاب کبیر فرانسه در سال ۱۷۹۳ میلادی به دست انقلابیون در میدان کنکورد پاریس با گیوتین اعدام شد. همسر او نیز ۹ ماه پیش از آن با گیوتین اعدام شده بود. شخصیت ماری آنتوانت به عنوان زنی با نفوذ که تلاش کرد اصلاحاتی را در نظام سلطنتی فرانسه ایجاد کند و در نهایت قربانی شد، در بردارنده پرسش‌ها و کنجکاوی‌های تاریخی بسیاری است.

در ماه مه سال جاری یک چمدان از برخی اشیاء به جا مانده از مراسم تاجگذاری لویی شانزدهم در سال ۱۷۷۵ در حراجی به فروش رفته بود. در ماه ژوئن نیز یک نامه محرمانه دستنویس که ماری آنتوانت به فردی به «کنت فرسن» فرستاده شده بود در اتریش کشف شد.