رازگشایی از خط‌خوردگی نامه‌های ماری‌آنتوانت به معشوق خود پس از ۲۳۰ سال

ماری‌ آنتوانت و معشوقه‌اش
ماری‌ آنتوانت و معشوقه‌اش Copyright Wikipedia
Copyright Wikipedia
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانشمندان در فرانسه موفق شده‌اند با استفاده از تکنیک جدید اشعه ایکس پس از حدود ۲۳۰ سال خط‌خوردگی‌های نامه‌های ملکه ماری آنتوانت، همسر لوئی شانزدهم آخرین پادشاه فرانسه، به معشوق خود را رازگشایی کنند و بفهمند چه کلماتی به عمد سیاه شده‌اند.

آگهی

دانشمندان در فرانسه موفق شده‌اند با استفاده از تکنیک جدید اشعه ایکس پس از حدود ۲۳۰ سال خط‌خوردگی‌های نامه‌های ملکه ماری آنتوانت، همسر لوئی شانزدهم آخرین پادشاه فرانسه، به معشوق خود را رازگشایی کنند و بفهمند چه کلماتی به عمد سیاه شده‌اند.

محققان برای این کار روش جدیدی را ابداع کردند و توانستند جوهرهای مختلف مورد استفاده در نامه‌های تاریخی به جا مانده از ماری آنتوانت به اکسل فرسن کنت سوئد را که در آرشیو ملی فرانسه نگهداری می‌شود مورد تجزیه تحلیل قرار دهند.

تکنیک جدید به آن‌ها اجازه داد بتوانند کلمات پنهان‌شده زیر خط خوردگی‌ها را بخوانند و بتوانند بفهمند که کلمات سیاه‌شده در واقع عباراتی همچون «به تویی که عاشقت هستم» و «دوست عزیز من» هستند.

نامه‌ها در حد فاصل ژوئن سال‌ ۱۷۹۱ تا اوت ۱۷۹۲ رد و بدل شد‌ه‌اند؛ زمانی که خاندان سلطنتی پس از تلاش نافرجام برای فرار از کشور در پی وقوع انقلاب کبیر فرانسه، تحت نظارت شدید قرار داشتند. در این زمان سلطنت در فرانسه در آستانه انحلال قرار داشت و تنها یک سال بعد ماری آنتوانت که اصالتا اتریشی بود بعد از اعدام همسرش در تاریخ ۱۶ اکتبر سال ۱۷۹۳ در میدان انقلاب، میدان کنکورد کنونی، با گیوتین گردن زده شد.

ربکا ال اسپانگ، مورخ انقلاب فرانسه در دانشگاه ایندیانای آمریکا، درباره نامه‌ها می‌گوید: «مردم آن زمان از زبان شاعرانه زیاد استفاده می‌کردند، اما ما در نامه‌ها کلمات واقعا قوی و صمیمی می‌بینیم. با متنی که در دست داریم پی می‌بریم که رابطه‌ی عاشقانه‌ای وجود داشته است.»

دیدر لینچ، مورخ در دانشگاه هاروارد آمریکا، می‌گوید نویسندگان نامه‌ها در اروپای قرن هجدهم به این وسیله خود را رها می‌کردند و نشان می‌دادند که واقعا چه کسی هستند و چه فکر می‌کنند. در عین حال شماری از نویسندگان باهوش از آن‌جا که می‌دانستند نامه‌هایشان ممکن است توسط چند مخاطب خوانده شود، گاه از اصطلاحا «جوهر نامرئی» یا «کدهای مخفی» استفاده می‌کردند.

ماری آنتوانت و فرسن در ۱۸ سالگی در فرانسه یکدیگر را ملاقات کردند و تا زمان مرگ با هم در ارتباط بودند. نامه‌های آنان که توسط خانواده فرسن برای چند نسل نگهداری شده بودند، سرانجام در سال ۱۹۸۲ توسط آرشیو ملی فرانسه خریداری شدند.

دانشمندان در مطالعه جدید ۸ نامه از ۱۵ نامه موجود را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آن‌ها با توجه به ترکیبات شیمیایی جوهر دستخط‌ها (یعنی نسبت آهن و مس در آن‌ها)، توانستند لایه‌های دستنوشته‌ها را از هم جدا کنند.

در نامه‌های ماری آنتوانت که در مورد رویدادهای سیاسی و احساسات شخصی صحبت شده است، کلمات «دیوانه‌وار»، «دوست‌داشتنی» و نظایر آن‌ها خط خورده‌اند. اما چه کسی این لغات را خط زده بوده است؟

آسوشیتدپرس
کارشناسان کلمات خط خطی شده ماری آنتوانت را با تکنیک جدید تشخیص دادندآسوشیتدپرس

آن میشلن، تحلیلگر داده در مرکز محفاظت و تحقیقات سوربن، می‌گوید: «شگفت‌انگیزترین یافته ما این بود که توانستیم شخصی که نامه‌ها را سانسور کرده است شناسایی کند. این شخص خود فرسن بود که از همان جوهرها برای نوشتن و خط زدن برخی حروف استفاده کرده بود.»

لینچ، مورخ در هاروارد می‌گوید:‌ «می‌توانم شرط ببندم که او سعی داشته از آبروی ملکه محافظت کند. او می‌خواسته نامه‌ها را نگه دارد، اما همزمان می‌خواسته آن‌ها را تغییر هم بدهد.»

محققان می‌گویند تکنیک جدید می‌تواند به مورخان کمک کند تا از عبارات و قسمت‌های خط خورده در مکاتبات دیپلماتیک، نامه‌نگاری‌های حساس سیاسی و متون تاریخی و ادبی رازگشایی کنند.

نتایج مطالعات جدید در نشریه علمی «پیشرفت‌های علوم» منتشر شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لنگه کفش ماری آنتوانت، ملکه پیشین فرانسه در حراجی ۴۴ هزار یورو فروخته شد

کفشی از ملکه ماری آنتوانت در ورسای به حراج گذاشته شد

کیف مسافرتی ماری آنتوانت ۴۳ هزار یورو در یک حراج بفروش رفت