Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مناقشه قره‌باغ؛ ارمنستان کشته شدن بیش از ۲ هزار سرباز خود را تایید کرد

سربازان ارمنی در منطقه قره‌باغ
سربازان ارمنی در منطقه قره‌باغ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت ارمنستان عملیات تبادل اجساد کشته شدگان با جمهوری آذربایجان به تازگی آغاز شده و دو طرف مخاصمه هنور آمار نهایی قربانیان را در اختیار ندارند.

آگهی

ارمنستان روز شنبه اعلام کرد که در نبردهای دو ماه اخیر با جمهوری آذربایجان بر سر حاکمیت بر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ بیش از ۲ هزار و سیصد سرباز این کشور جان باخته‌اند.

این مناقشه دیرین و تاریخی این بار دو کشور را درگیر جنگی با وسعت زیاد و کم سابقه کرد و در نهایت با توافق آتش‌بس که امتیاز‌های زیادی برای جمهوری آذربایجان به همراه داشت،‌ به اتمام رسید.

بر اساس این توافق که با میانجی‌گری روسیه به امضا رسید دو طرف توافق کردند که به درگیری‌ها پایان دهند و در همان مواضعی که قرار دارند باقی بمانند.

بدین ترتیب جمهوری آذربایجان که با پیشروی‌های نظامی گسترده یک سوم سرزمین‌های منطقه قره‌باغ کوهستانی و از جمله شهر استراتژیک شوشا را بازپس گرفته بود، با وعده مالکیت بخش عمده‌ای از دو سوم باقی مانده از خاک قره‌باغ پیروزی بزرگی در قبال این توافق صلح بدست آورد.

مقامات ارمنستان به خصوص نیکول پاشینیان، نخست وزیر این کشور که طرف مستقیم این توافق صلح بود پس از اعطای امتیاز‌های پیش‌بینی شده در توافق هدف انتقاد‌های شدید بسیاری از شهروندان و مخالفان این تصمیم دولت قرار گرفتند اما در نهایت اعتراف کردند که برای حفظ جان ده‌ها هزار سرباز ارمنی مجبور شدند تن به این مصالحه بدهند.

در همین راستا آلینا نکوقوسیان، سخنگوی وزارت بهداشت ارمنستان روز شنبه با انتشار پستی در شبکه اجتماعی فیس‌بوک اعلام کرد: «در حال حاضر جسد ۲ هزار و ۳۱۷ سرباز جان باخته (در درگیری‌های قره‌باغ) که هویت برخی از آنها هنوز شناسایی نشده در اختیار پزشکی قانونی قرار گرفته است.»

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت ارمنستان عملیات تبادل اجساد کشته شدگان با جمهوری آذربایجان به تازگی آغاز شده و دو طرف مخاصمه هنور آمار نهایی قربانیان را در اختیار ندارند.

مقامات دولتی در ارمنستان تا کنون از کشته شدن یک هزار و ۳۳۹ سرباز و ۵۰ غیرنظامی در جریان نبردهای سنگین با جمهوری آذربایجان در منطقه قره‌باغ سخن می‌‌گفتند.

این در حالیست که باکو هنوز آماری شمار سربازانی کشته شده خود در این مناقشه ارائه نداده و تنها اعلام کرده که ۹۳ غیر نظامی در جریان حملات نیروهای ارمنی به مناطق شهری جان خود را از دست داده‌اند.

به موجب مفاد توافق پایان مخاصمه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان که ابتدای هفته جاری با وساطت مسکو به امضا رسید صلح‌بانان روسیه با استقرار در مناطق تعیین شده در قره‌باغ کوهستانی وظیفه نظارت بر اجرای آتش‌بس را برعهده خواهند داشت.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز جمعه با ارائه گزارشی کلی از نبردهای اخیر در منطقه قره‌باغ اعلام کرد که این مناقشه در دور تازه درگیری‌های دو ماهه بیش از ۴ هزار کشته و ۸ هزار مجروح برجای گذاشت و ده‌ها هزار نفر را نیز آواره کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عراقچی: قطع مرز ایران با ارمنستان و یا مسیر ترانزیت با آذربایجان شایعه است

روسیه با انتقاد از قرارداد تسلیحاتی ارمنستان و فرانسه: پاریس به دنبال جنگ‌افروزی در قفقاز است

ارمنستان از سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری روسیه خارج می‌شود