Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

«شرم بر تو پاشینیان»؛ مخالفان آتش‌بس قره باغ پارلمان ارمنستان را اشغال کردند

مخالفان آتش‌بس قره‌باغ پارلمان ارمنستان را اشغال کردند
مخالفان آتش‌بس قره‌باغ پارلمان ارمنستان را اشغال کردند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان شامگاه دوشنبه با انتشار پیامی در صفحه فیسبوک خود اعلام کرد «مجبور به اتخاذ تصمیمی دردناک برای خود و مردم» شده است.

آگهی

ساعاتی پس از اعلام توافق ارمنستان با آذربایجان برای پایان دادن به جنگ در منطقه ناگورنو قره‌باغ، مخالفان آتش‌بس پارلمان ارمنستان را اشغال کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه حمله هزاران معترض به پارلمان ساعت ۲ نیمه شب به وقت‌ محلی روی داد. نیروهای ضد شورش پس از بیش از ۷ ساعت سرانجام در ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه به وقت محلی کنترل پارلمان را در اختیار گرفتند.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان شامگاه دوشنبه با انتشار پیامی در صفحه فیسبوک خود اعلام کرد «مجبور به اتخاذ تصمیمی دردناک برای خود و مردم» شده است.

پذیرش طرح روسیه برای پایان دادن به جنگ در جمهوری خودخوانده آرتساخ، به معنی تسلیم ارمنستان در برابر آذربایجان به شمار می‌رود.

شمار قابل توجهی از شهروندان معترض به این تصمیم که آن را عامل ننگ و تحقیر ارمنستان می‌دانند، با تجمع در برابر ساختمان دولت و شکستن شیشه‌های نخست وزیری، نیوکل پاشینیان را «خائن» خوانده و خواستار استعفای وی شدند. معترضان می‌گویند صدها سرباز ارمنستان برای «هیچ» جان خود را از دست دادند.

گروهی از معترضان خشمگین با حمله به سوی پارلمان، وارد ساختمان خالی مجلس شدند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، مخالفان علاوه بر استعفای پاشینیان طرح‌هایی از جمله اعطای قدرت به نظامیان و درخواست از روسیه برای کمک به ارمنستان را مطرح کردند.

نیکول پاشینیان در آوریل سال ۲۰۱۸ و پس از چندین هفته اعتراض خیابانی و با سرنگونی سرژ سرکیسیان به قدرت رسید. آقای پاشینیان به تلاش برای نزدیکی به اتحادیه اروپا مشهور است.

در جریان دور اخیر جنگ ناگورنوقره‌باغ میان ارتش آذربایجان و متحدانش از یک سو و جدایی‌طلبان جمهوری خودخوانده آرتساخ و نظامیان ارتش ارمنستان، هزاران نفر جان خود را از دست دادند. تلاش‌ها برای برقراری آتش‌بس تا شامگاه دوشنبه، بی‌نتیجه مانده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

میانجیگری پوتین برای حل اختلافات ایروان و باکو؛ مسکو میزبان نشست سه‌جانبه می‌شود

رئيس جمهوری آذربایجان با روشن کردن مشعل در شوشا نوروز را جشن گرفت

اتحادیه اروپا بر سر امکان ایفای نقش در بحران قره‌باغ رایزنی می‌کند