Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

میانجیگری پوتین برای حل اختلافات ایروان و باکو؛ مسکو میزبان نشست سه‌جانبه می‌شود

نشست سه جانبه رهبران روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان
نشست سه جانبه رهبران روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کرملین اعلام کرده که قرار است رهبران دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان در نشستی به میزبانی روسیه رو در روی هم بنشینند تا گام‌های لازم برای حل مناقشه میان دو کشور با میانجیگری ولادمیر پوتین برداشته شود.

آگهی

ولادیمیر پوتین قرار است میزبان نشستی با حضور رهبران ارمنستان و جمهوری آذربایجان باشد تا برای پایان دادن به درگیری‌های خشونت‌آمیز میان دو طرف میانجیگری کند. 

گفتگوهای پوتین با نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان و الهام علی‌اف، رئيس جمهوری آذربایجان روز دوشنبه در اقمتگاه رهبر روسیه در دریای سیاه در سوچی برگزار می‌شود. 

این مذاکرات نشان دهنده تلاش کرملین برای تقویت نفوذ خود در منطقه است.ارمنستان و آذربایجان چندین دهه است که با یکدیگر بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی درگیر هستند. این منطقه که بخشی از جمهوری آذربایجان است در پایان جنگ جدایی طلبان در سال ۱۹۹۴ تحت کنترل نیروهای ارمنی قرار گرفت اما باکو طی جنگی شش هفته‌ای در سال ۲۰۲۰ توانست بخش‌هایی از قره‌باغ و مناطق مجاور آن را به اشغال خود در آورد. 

در این درگیری‌ها بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ نفر کشته شدند اما در نهایت با میانجیگری روسیه طرفین به توافق‌نامه آتش‌بس دست یافتند و مسکو هم حدود ۲ هزار سرباز را به منطقه اعزام کرد تا به عنوان حافظ صلح فعالیت داشته باشند. 

با این حال در ماه سپتامبر بار دیگر درگیری‌ها با تحریک نیروهای آذری آغاز شد و تلاش آنها برای اشغال مناطق بیشتر موجب شد تا بار دیگر آتش درگیری‌ها بالا بگیرد. 

کرملین می‌گوید رهبران درباره اجرای توافق صلح ۲۰۲۰ و برداشتن گام‌های بیشتر برای تقویت ثبات و امنیت در قفقاز با یکدیگر گفتگو خواهند کرد. مسکو همچنین اضافه کرده موضوعات مربوط به بازسازی و توسعه ارتباطات تجاری، اقتصادی و حمل و نقل نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مذاکرات با میانجیگری روسیه در حالی انجام می شود که رهبران غربی این بار برخلاف جنگ ۲ سال قبل موضع فعال‌تری برای میانجیگری میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان اتخاذ کرده‌اند. شارل میشل، رئیس شورای اروپا و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، مذاکراتی را بین پاشینیان و علی اف در ماه اوت در بروکسل ترتیب دادند اما تمام این تلاش‌ها تاکنون بی نتیجه بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لاوروف: ارمنستان تمام آذربایجانی‌های اسیر در جنگ قره باغ را آزاد کرده است

«شرم بر تو پاشینیان»؛ مخالفان آتش‌بس قره باغ پارلمان ارمنستان را اشغال کردند

الهام علی‌اف: آذربایجان اسکان مجدد پایتخت منطقه قره‌باغ را آغاز می‌کند