همزمانی وضعیت ویژه مقابله باکرونا با تلاش برای ممنوعیت مطلق ازدواج دگرباشان در مجارستان

پلیس مجارستان بر اعمال محدودیت تردد شبانه در بوداپست نظارت می‌کند
پلیس مجارستان بر اعمال محدودیت تردد شبانه در بوداپست نظارت می‌کند Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ویکتور اوربان همچنین پیشنهاد کرد که قانون اساسی با تاکید بر این جمله که «مادر زن است، پدر مرد است» اصلاح شود، موضوعی که نمایندگان پارلمان اروپا از آن عصبانی هستند.

آگهی

در حالیکه محدودیت‌ها در مجارستان برای مهار شیوع ویروس کرونا بار دیگر اعمال شده است همزمان دولت محافظه‌کار ویکتور اوربان در حال پیشنهاد برنامه‌ها و طرح‌هایی است که می‌توانند تغییرات بحث برانگیزی را در این کشور ایجاد کند.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: «پارلمان اختیارات بسیار ویژه‌ای به ما داده است و ما اقدام‌های جدیدی را اعمال کرده‌ایم.»

وی تاکید کرد که محدودیت‌ها اجرایی شده‌اند و از مردم مجارستان خواست که آن‌ها را رعایت کنند: «از یکدیگر به‌خصوص والدین، پدر بزرگ‌ها و مادربزرگ‌های خود مراقبت کنیم. اگر از این قوانین پیروی کنیم و با هم متحد باشیم در کنار هم موفق خواهیم بود.»

مهمترین این محدودیت‌های شامل منع تردد شبانه از ساعت هشت تا پنج صبح است. از سوی دیگر هرگونه تجمع و تظاهرات نیز در این کشور ممنوع شده است. کسانیکه این قوانین را نقض کنند از ۲۸۱ یورو تا ۲ هزار و ۸۱۰ یورو جریمه می‌شوند.

پارلمان مجارستان روز سه‌شنبه گذشته به دلیل موج دوم شیوع ویروس کرونا وضعیت اضطراری در این کشور اعلام کرد.

در همان روز دولت اوربان یک حمله قانونی را آغاز کرد که پیشنهاد تغییر قانون انتخابات را مطرح می‌کند تا توانایی مخالفان برای شرکت در انتخابات محدود شود. طبق این پیشنهاد برای انتخابات سال ۲۰۲۲ احزاب باید دست‌کم در ۵۰ حوزه انتخاباتی نامزدهای خود را معرفی کنند که این اقدام کار را برای احزاب کوچکتر پیچیده خواهد کرد.

ویکتور اوربان همچنین پیشنهاد کرد که قانون اساسی با تاکید بر این جمله که «مادر زن است، پدر مرد است» اصلاح شود، موضوعی که نمایندگان پارلمان اروپا از آن عصبانی هستند.

هر زمان که وضعیت کووید-۱۹ در مجارستان کمی حساس می‌شود، ویکتور اوربان شروع به بررسی [طرح‌هایی] می‌کند که چگونه شهروندانش تضعیف شوند
سرگئی لاگودینسکی
نماینده آلمانی پارلمان اروپا

سرگئی لاگودینسکی، نماینده آلمانی پارلمان اروپا به یورونیوز گفت: «هر زمان که وضعیت کووید-۱۹ در مجارستان کمی حساس می‌شود، ویکتور اوربان شروع به بررسی [طرح‌هایی] می‌کند که چگونه شهروندانش تضعیف شوند.»

گروه‌های حامی دگرباشان جنسی می‌گویند که این تغییرات محدودیت ایجاد می‌کند اما دولت مجارستان معتقد است که این تغییرات برای حمایت از خانواده‌ها ضروری است.

سوفیا این‌ تی‌ولد، نماینده لیبرال هلند در پارلمان اروپا نیز معتقد است: « برخی از دولت‌ها از همه‌گیری برای گسترش امپراتوری‌های اقتدارگرایانه خود سواستفاده می‌کنند و بله مظنونان همیشگی مجارستان و لهستان هستند.»

زمان مناسب است زیرا در خیابان‌ها فضایی برای حضور مخالفان یا اقدام رهبران اپوزیسیون وجود ندارد. در حال حاضر تظاهرات ممنوع است بنابراین به نظرم از نظر زمانی تعجب آور نیست به‌خصوص اینکه ما تازه وارد دوره قرنطینه شده‌ایم
آندراس بیرو
کارشناس علوم سیاسی و محقق در آکادمی علوم مجارستان

این طرح ها در حالی در مجارستان مطرح می‌شود که کمیسیون اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه راهبردی را برای تضمین برابری حقوقی شهروندان دگرباش جنسی(LGBTIQ) در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا از جمله کشورهای ناقض حقوق اقلیت‌های جنسی اتخاذ کرد.

از سوی دیگر آندراس بیرو، کارشناس علوم سیاسی و محقق در آکادمی علوم مجارستان در گفت‌وگو با یورونیوز معتقد است که زمانی که این پیشنهادها مطرح می‌شوند، تصادفی نیستند: «زمان مناسب است زیرا در خیابان‌ها فضایی برای حضور مخالفان یا اقدام رهبران اپوزیسیون وجود ندارد. در حال حاضر تظاهرات ممنوع است بنابراین به نظرم از نظر زمانی تعجب آور نیست به‌خصوص اینکه ما تازه وارد دوره قرنطینه شده‌ایم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصمیم مجارستان به بستن دوباره مرزهایش انتقاد اتحادیه اروپا را برانگیخت

اعتراضات جدید در مجارستان؛ مقام سابق با انتشار صدای ضبط شده دولت اوربان را به فساد متهم کرد

ده‌ها هزار نفر در حمایت از رهبر نوظهور اپوزیسیون مجارستان به خیابان رفتند؛ پیتر مجار کیست؟