Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

فرانسه خبر داد: حمله با بمب دست‌ساز به گردهمایی دیپلمات‌های خارجی در عربستان

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد که در پی وقوع حمله روز چهارشنبه به مراسم گرامیداشت پایان جنگ جهانی اول در عربستان سعودی چندین نفر زخمی شدند.

آگهی

وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد که در پی وقوع حمله روز چهارشنبه به مراسم گرامیداشت پایان جنگ جهانی اول در عربستان سعودی چندین نفر زخمی شدند.

بر پایه اعلام وزارت خارجه فرانسه این حمله با پرتاب بمب دست‌ساز انجام شده و محل وقوع آن یک قبرستان غیر مسلمان در جده بوده است. این وزارت خانه تصریح کرد که در این مراسم نمایندگان چندین کنسولگری خارجی از جمله فرانسه حضور داشته‌اند.

فرانسه این حمله را «ناجوانمردانه» و «غیرقابل توجیه» خوانده و به شدت محكوم کرده است. وزارت امور خارجه فرانسه با انتشار بیانیه‌ای در این خصوص بدون اشاره به هویت و ملیت افرادی که در این حمله مجروح شده‌اند، آورده است: «حمله در جریان مراسمی انجام شده که هر سال با حضور نمایندگانی از کنسولگری‌های دیگر کشورها از جمله کنسولگری فرانسه به مناسبت سالگرد پایان جنگ اول جهانی در قبرستان غیرمسلمانان در جده برگزار می‌شود.»

در بیانیه دستگاه دیپلماسی فرانسه ضمن محکوم کردن این حمله «بزدلانه» از مقامات عربستان سعودی خواسته شده است که هر چه سریعتر جزئیات این ماجرا روشن و عاملان حمله شناسایی و دستگیر شوند.

خبرگزارری فرانسه با اختصاص گزارشی به این موضوع یادآور شده که حمله با بمب‌های دست‌ساز به گردهم‌آیی دیپلمات‌های خارجی در جده همزمان با موج خشم و عصبانیت مسلمانان در اغلب کشورهای اسلامی نسبت به ماجرای انتشار کاریکاتور‌های پیامبر اسلام در فرانسه و حمایت‌های امانوئل ماکرون از انتشار این کاریکاتور‌ها صورت گرفته است.

فرانس پرس در ادامه تصریح کرد که این دومین اقدام علیه منافع فرانسه پس از حمله روز ۲۹ اکتبر با چاقو به محافظ امنیتی کنسولگری این کشور در جده محسوب می‌شود که همزمان به حمله به کلیسای نوتردام شهر نیس انجام شده بود.

مقامات عربستان سعودی تا لحظه انتشار این خبر نسبت به حمله یاد شده هیچ گونه واکنشی نشان نداده‌اند و شمار دقیق مجروحان حادثه نیز هنوز مشخص نشده است.

فرانس‌پر س در گزارش خود آورده است که خیابان‌های منتهی به قبرستانی در جده که حمله روز چهارشنبه در آن صورت گرفته توسط ماموران پلیس مسدود شده و تدابیر امنیتی در این بخش از شهر بندری جده افزایش یافته است.

چندین کشور جهان به ویژه اروپایی‌ها و از جمله فرانسه و بلژیک طبق سنت هر ساله ۱۱ نوامبر سالروز پایان جنگ جهانی اول را گرامی می‌دارند و به همین مناسبت مراسمی ویژه را نیز برپا می کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تیراندازی در سفارت عربستان سعودی در لاهه؛ پلیس هلند تحقیقات را آغاز کرد

تحریم کالاهای فرانسوی در پاکستان در واکنش به اظهارات امانوئل ماکرون

بیانیه جده؛ نام ایران و جزایر سه‌گانه آن از متن نهایی اتحادیه عرب حذف شد