اعتراضات ضد فرانسوی در کشورهای مسلمان؛ ماکرون با سیسی و عباس گفتگو کرد

اعتراض مسلمانان بنگلادش به ماکرون
اعتراض مسلمانان بنگلادش به ماکرون Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ماکرون در تلاش است تا تنش‌ها و اعتراضات علیه فرانسه در کشورهای اسلامی را آرام کند.

آگهی

با گذشت یک هفته از آغاز اعتراضات ضد فرانسوی در کشورهای مسلمان، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه تلفنی با عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفتگو کرد.

دفتر رئیس جمهوری فرانسه روز سه شنبه ۳ نوامبر (۱۳ آبان) با اعلام این خبر تأکید کرد که رئیس جمهوری مصر و رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین هر دو از موضع ماکرون حمایت کرده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رئیس جمهوری مصر در گفتگو با همتای فرانسوی‌اش، همبستگی خود را با فرانسه ابراز داشت و حملات و همچنین اعتراضات علیه این کشور را محکوم کرد. دفتر رئیس جمهوری مصر با نقل این خبر اعلام کرد که رهبر مصر در این گفتگوی تلفنی که روز دوشنبه انجام شد، به ماکرون گفت که همزیستی بین مذاهب مختلف باید «از طریق گفتگو، تفاهم، احترام متقابل و بدون تعرض به نمادهای مذهبی» ترویج شود. بر پایه این گزارش، سیسی با ماکرون درباره «مواضع مشترک» کشورهایشان در مبارزه با افراط گرایی و حامیان آن گفتگو کرده‌اند.

دفتر رئیس جمهوری فرانسه همچنین گفت که رئیس تشکیلات فلسطینی در گفتگوی تلفنی با ماکرون «مصیبت» کشته شدن شهروندان فرانسوی را به وی تسلیت گفته و «حمایت» خود از پاریس را به وی اعلام کرده است. گروه‌های زیادی از مسلمانان در سرزمین‌های فلسطینی در روزهای گذشته همزمان با معترضان در نقاط دیگر جهان علیه ماکرون و سیاست او که «اسلام‌ستیزانه» قلمداد شده، راهپیمایی کردند.

بر پایه بیانیه دفتر رئیس تشکیلات خودگردان، محمود عباس در عین حال با تذکر «احترام به ادیان» به ماکرون بر «لزوم احترام گذاشتن همگان به ادیان و آیین‌های مذهبی و منع موضوعات توهین‌آمیز علیه پیامبر اسلام و پیامبران و ادیان دیگر» تأکید کرده است. عباس همچنین موضع خود در «رد افراط‌گرایی، خشونت و تروریسم» یادآوری نمود. ماکرون نیز در این گفتگو موضع خود مبنی بر «احترام به اسلام و جهان اسلام» را خاطر نشان کرد.

در روزهای اخیر گروه‌های زیادی از مسلمانان در کشورهای مختلف، در اعتراض به سیاست ماکرون که از انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام در کشورش دفاع کرده بود، دست به راهپیمایی زدند. در خاورمیانه، شمال آفریقا و جنوب آسیا، تظاهرکنندگان خشم خود را از انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام در نشریه فرانسوی شارلی ابدو و نیز از سیاست‌های ماکرون در مورد آزادی بیان و علیه اسلام‌گرایی، ابراز داشتند.

آسوشیتدپرس
اعتراض مسلمانان اندونزی به ماکرونآسوشیتدپرس

فرانسه در سه هفته اخیر صحنه سه حمله تروریستی اسلام‌گرایان افراطی بود که انگیزه عاملان آنها چاپ کاریکاتورهای «موهن» از پیامبر اسلام بوده است. اما ماکرون اکنون در تلاش است تا تنش‌ها و اعتراضات علیه فرانسه در کشورهای اسلامی را آرام کند. او می‌خواهد ضمن دفاع از ارزش‌های سکولار فرانسه، سوء تفاهم‌ها با جوامع اسلامی را مرتفع سازد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پنجمین سالگرد حملات مرگبار ۱۳ نوامبر پاریس زیر سایه تهدید‌های تازه برگزار شد

انتخابات در بزرگترین دموکراسی مسلمان جهان؛ چه‌کسی میراث‌دار اوبامای آسیا در اندونزی می‌شود؟

نتایج نظرسنجی: اسرائيلی‌ها مخالف آتش‌بس هستند؛ «این کشته‌ها بهای قابل قبولی برای امنیت آینده است»