حمله مرگبار در کلیسای نیس؛ سومین فرد مرتبط با مهاجم بازداشت شد

حمله به کلیسایی در شهر نیس فرانسه
حمله به کلیسایی در شهر نیس فرانسه Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ابراهیم عیساوی طبق اعلام مقام‌های تونسی در این کشور سابقه کیفری به جرم خشونت و مواد مخدر داشته است. تونس نیز تحقیقات درباره مهاجم را آغاز کرده است.

آگهی

یک منبع قضایی به خبرگزاری فرانسه گفته است که سومین شخص نزدیک به مظنون حمله مرگبار در کلیسای شهر نیس بازداشت شد.

این مرد ۳۳ ساله در هنگام بازرسی پلیس از خانه مظنون دوم- مردی که با مهاجم روز قبل از حادثه در تماس بود- حضور داشت. این منبع قضایی گفت: «تلاش می‌کنیم نقش این فرد را در همه موارد روشن کنیم.»

مظنون دوم که ۳۵ ساله است روز جمعه بین ساعت ۶:۳۰ تا ۷ بعد از ظهر در نیس بازداشت شد.

نخستین مظنون که ۴۷ ساله است، روز پنجشنبه پس از آنکه یک روز قبل از حمله در کنار مهاجم در تصاویر دوربین‌های مداربسته دیده شد، بازداشت شد.

به گفته یک منبع نزدیک به تحقیقات، مهاجم ابراهیم عیساوی، ۲۱ ساله و تونسی است که ۲۴ یا ۴۸ ساعت قبل از حمله با چاقو به شهر نیس وارد شده بود.

یکی دیگر از منابع نزدیک به تحقیقات به خبرگزاری فرانسه گفت: «هنوز خیلی زود است که بدانیم که مهاجم با گروهی همکاری داشته است، انگیزه‌های او برای آمدن به فرانسه چه بوده است و چه زمانی این ایده در او ریشه دوانده است.»

وی افزود: «ادامه تجزیه و تحلیل دو تلفن همراه در وسایل شخصی وی و تحقیقات درباره تونس تعیین کننده خواهد بود.»

ابراهیم عیساوی طبق اعلام مقام‌های تونسی در این کشور سابقه کیفری به جرم خشونت و مواد مخدر داشته است. تونس نیز تحقیقات درباره مهاجم را آغاز کرده است.

یک گروه افراطی تونسی که تا پیش از این ناشناخته بود مسئولیت حمله را بر عهده گرفته است. مقام‌های تونسی و فرانسوی در حال بررسی این ادعا هستند.

مهاجم این حمله با چاقویی ۳۰ سانتی‌متری صبح روز پنجشنبه ۲۹ اکتبر (۸ آبان) به حاضران در کلیسای جامع شهر نیس حمله کرد که بر اثر آن سه نفر شامل یک مرد و دو زن کشته و چند نفر دیگر مجروح شدند. سر یک زن در این حمله تقریبا بریده شد، یک مرد که نگهبان کلیسا بود نیز با ضربات چاقو به گلویش کشته شد و سومین قربانی که به شدت زخمی شده بود بعد از فرار و رساندن خود به خیابان جانبی کلیسا در اثر شدت جراحات وارده جان باخت. با اطلاع رسانی شاهدان عینی و حضور پلیس شهری فرد مهاجم خلع سلاح شد که البته با مجروحیت شدید وی همراه بود. به‌گفته دادستان ضد تروریسم فرانسه مهاجم هنگام حمله و در زمان بازداشت به طور مرتب شعار الله اکبر سر می‌داده است.

مهاجم در اواسط ماه سپتامبر از شهر محل زندگی خود در تونس خارج شد و در تاریخ ۲۰ سپتامبر وارد جزیره لامپدوزای ایتالیا شد. او در تاریخ ۹ اکتبر به جزیره باری در جنوب ایتالیا منتقل شد و در نهایت مقام‌های ایتالیا به او برگه «ترک خاک» را دادند و او به طور غیرقانونی به فرانسه سفر کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هجوم مزرعه‌داران خشمگین فرانسوی به سالن نمایشگاه کشاورزی پاریس پیش از بازدید امانوئل ماکرون

ارمنی‌تبار، پارتیزان و شاعری کمونیست؛اولین خارجی که در کنار مشاهیر بزرگ فرانسه آرام می‌گیرد که بود؟

ماکرون: به رسمیت شناختن کشور فلسطین دیگر برای ما یک تابو نیست