استفاده از ماشین آب‌پاش در تایلند برای ممانعت از رسیدن نامه‌های معترضان به پادشاه

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Wason Wanichakorn
Wason Wanichakorn   -  Copyright  AP Photo

معترضان طرفدار دموکراسی در تایلند عصر یکشنبه هنگامی که تلاش داشتند به کاخ بزرگ بانکوک نزدیک شوند تا در اقدامی نمادین، نامه‌های مربوط به شکایات سیاسی خود را به پادشاه این کشور تحویل دهند، با پلیس ضد شورش و ماشین آب‌پاش روبرو شدند.

این دومین بار در چند ماه اخیر بود که در تظاهرات بانکوک از ماشین آب‌پاش علیه معترضان استفاده می‌شد. 

پلیس با غیرقانونی اعلام کردن این راهپیمایی، از تظاهرکنندگان خواست تا نمایندگانشان را برای گفتگو بفرستند. با بی‌نتیجه ماندن تلاش معترضان برای ورود به کاخ، درگیری میان دو طرف آغاز شد و معترضان اقدام به پرتاب اشیاء به سمت نیروهای دولتی کردند.

این درگیری‌ها پس از دقایقی پایان یافت و گفته می‌شود در جریان آن به کسی آسیب جدی نرسیده است.

یکی از معترضان در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که «مردم فقط می‌خواستند نامه‌هایشان را بفرستند و هیچ اثری از خشونت از طرف معترضان دیده نمی‌شد.» او افزود که هرچه نیروهای دولتی از خشونت بیشتری استفاده کنند، افراد بیشتری به اعتراضات خواهند پیوست.

جنبش دموکراسی خواه تایلند با تظاهرات روزانه‌اش، اکنون به چالشی برای نظام سلطنتی این کشور تبدیل شده است.

این جنبش که عمدتا توسط دانشجویان رهبری می‌شود و مدت چند ماه است ابتکار سیاسی را در این کشور به دست گرفته، خواستار استغفای پرایوت چان‌او‌چا، نخست‌وزیر تایلند و پاسخ پارلمان به مطالبات آنهاست.

اعضای این جنبش در کنار درخواست استعفای نخست‌وزیر، به دنبال اصلاح قانون اساسی و دموکراتیک‌تر کردن آن همچنین انجام اصلاحات در نظام سلطنت این کشور و پاسخگو کردن آن در مقابل مردم هستند.

پرایوت می‌گوید از قدرت کناره گیری نخواهد کرد؛ اما پارلمان با بحث درباره اصلاح قانون اساسی موافقت کرده و رهبران سیاسی در حال بحث و گفتگو برای ایجاد کمیته آشتی هستند؛ تلاشی که تاکنون توسط معترضین رد شده است.