دانمارک میلیون‌ها راسو را به دلیل ناقل بودن ویروس کرونا می‌کشد

دانمارک میلیون‌ها راسو را به دلیل ناقل بودن ویروس کرونا می‌کشد
دانمارک میلیون‌ها راسو را به دلیل ناقل بودن ویروس کرونا می‌کشد Copyright Sergei Grits/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Sergei Grits/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«بدترین سناریو این است که ویروس این بار از دانمارک منتشر شود.»

آگهی

دانمارک میلیون‌ها راسو در این کشور را به دلیل انتقال ویروس کرونا از بین می‌برد. 

این تصمیم پس از آن گرفته شد که دانمارک اعلام کرد ۱۲ نفر به دلیل ارتباط با راسو‌ها به بیماری کوید-۱۹ مبتلا شده اند و شیوع ویروس کرونا از طریق این حیوان می‌تواند کارایی واکسن را کاهش دهد. 

مت فردریکسن نخست وزیر دانمارک روز چهارشنبه با اعلام این خبر در جمع مقام‌های بهداشت و درمان بر ضرورت نابودی ۱۵ تا ۱۷ میلیون راسو تاکید کرد.

دانمارک در شمال اروپا بزرگ‌ترین پرورش دهنده راسوهای موسوم به مینک اروپایی است. 

دانشمندان می‌گویند جهش یک ویروس امری طبیعی است و تعیین اینکه آیا چنین جهشی مانع از کارایی واکسن مبارزه با ویروس شود، مساله پیچیده‌ای به شمار می‌رود. با این حال مقام‌های بهداشت و درمان دانمارک معتقدند که انتقال ویروس کرونا از طریق راسوها ممکن است تغییرات هرچند کوچکی در پادتن تولید شده در بدن انسان بگذارد و به این ترتیب اثر واکسن یا واکسن‌های در حال ساخت برای مبارزه با بیماری کووید-۱۹ را تحت تاثیر قرار دهد. 

کاره مولباک، رئیس ستاد مبارزه با بیماری‌های واگیردار دانمارک با هشدار نسبت به وقوع چنین اتفاقی گفت: «بدترین سناریو این است که ویروس این بار از دانمارک منتشر شود.» وی با اشاره به پژوهش‌های دانشمندان تاکید کرد: «تحقیقات نشان می‌دهند که پادتن تولید شده برای واکنش به ویروس انتقال یافته از راسوها از پادتن‌های عادی کم‌اثر تر است و همین می‌تواند باعث ناکارایی واکسن‌های در حال ساخت برای مبارزه با کووید-۱۹ شود.»

ویروس جهش یافته کرونا در ۵ مرکز پرورش راسو در دانمارک مشاهده شده است. این گونه کرونای جهش یافته در مناطق مختلف این کشور به ۱۲ نفر سرایت کرده است. با این حال هیچکدام از این افراد دیگر ناقل ویروس کرونا نیستند. 

دانمارک پیش از این و در فصل تابستان برنامه کشتار گسترده راسوها را در مزارعی که مواردی از ابتلا به ویروس کرونا در آن‌ها مشاهده شده بود، به اجرا گذاشت. دولت دانمارک می‌گوید تاکنون بیش از ۱میلیون ۲۰۰ هزار راسو در این کشور از بین برده شده اند. 

رئیس اتحادیه پرورش دهندگان راسو در دانمارک، این تصمیم را عامل مرگ صنعت تولید خز از پوست این جانور کوچک دانسته است. 

دانمارک یکی از کشورهای موفق در کنترل بیماری کووید-۱۹ در جهان به شمار می‌رود. از زمان آغاز همه‌گیری کرونا، ۷۲۹ نفر در این کشور جان خود را از دست داده اند. با این حال و با شیوع موج جدید ابتلا به این بیماری، دانمارک مانند بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی، مقررات سختگیرانه را بار دیگر به اجرا گذاشته است. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فنلاند واکسیناسیون راسوها علیه کووید-۱۹ را آغاز می‌کند

دانمارک لاشه راسوهای معدوم شده را از زیر خاک بیرون می‌کشد

اعضای سازمان جهانی بهداشت بر سر مقابله با همه‌گیری‌های آینده به توافق نرسیدند