Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

استعمار فرانسه؛ از «جنایت علیه بشریت» ماکرون تا «بدون پشیمانی» کستکس

ژان کستکس، نخست وزیر فرانسه
ژان کستکس، نخست وزیر فرانسه Copyright Thibault Camus/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Thibault Camus/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از سعید شفیعی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست وزیر فرانسه: «می خواهم اینجا تمام مصالحه‌ها و توجیهاتی که در مواجه با اسلامگرایی رادیکال صورت گرفته را تقبیح کنم که می گوید ما باید خودمان را سرزنش کنیم و از استعمار پیشمان باشیم.»

آگهی

ژان کستکس، نخست‌وزیر فرانسه یکشنبه شب در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی فرانس۱ دیدگاهی را تقبیح کرد که از فرانسه می خواهد از عملکرد استعماری خود اظهار پشیمانی کند.

وی در این مصاحبه خطاب به جامعه فرانسه گفت:‌ «می خواهم اینجا تمام مصالحه‌ها و توجیهاتی که در مواجه با اسلامگرایی رادیکال صورت گرفته را تقبیح کنم که می گوید ما باید خودمان را سرزنش کنیم و از استعمار پیشمان باشیم.»

نخست وزیر فرانسه در حالی چنین موضعی در قبال سابقه استعماری فرانسه اتخاذ می کند که امانوئل ماکرون،‌ رئیس جمهوری فرانسه حدود سه سال پیش و زمانی که کاندیدای ریاست جمهوری فرانسه بود از استعمار بعنوان «توحش واقعی» و حتی «جنایت علیه بشریت» یاد کرده بود.

ماکرون در سال ۲۰۱۷ درباره استعمار فرانسه گفته بود: «استعمار بخشی از گذشته است که ما باید مستقیم در چهره‌اش نگاه کنیم و از زنان و مردانی که این اعمال را علیه آنها مرتکب شده‌ایم، عذرخواهی کنیم.»

بسیاری از رسانه‌ها و سیاستمداران چپ‌گرا به این سخنان نخست وزیر فرانسه تاخته‌اند

در همان زمان ژرالد دارمنن که اکنون وزیر کشور فرانسه است، گفته بود:‌ «شرم بر امانوئل ماکرون که در خارج از کشور به فرانسه توهین می کند.»

ژان کستکس که در فضای سیاسی تهییج شده پس از سربریدن ساموئل پتی، معلم تاریخ و همچین قتل سه نفر در کلیسایی در شهر نیس، سخن می گفت، مبارزه با «اسلامگرایی رادیکال» را «مبارزه‌ای ایدئولوژیک» توصیف کرد و گفت که فرانسه سالهاست که با «اسلامگرایی رادیکال» مصالحه کرده است.

وی همچنین خطاب به فرانسوی‌ها گفت: «نخستین روش بردن یک جنگ این است که ملت ما استوار و متحد باشند، به ریشه‌هایمان، هویت‌مان، جمهوریمان و آزادی‌مان مفتخر باشیم.» نخست وزیر فرانسه همچنین با اشاره به اینکه باید در «جنگ ایدئولوژیک با اسلامگرایی رایکال» پیروز شد، افزود: «دیگر تمام شد. دیگر هیچ گونه اغماضی از سوی روشنفکران و احزاب سیاسی پذیرفته نیست. همه ما باید بر اساس ارزشهایمان و بر اساس تاریخ‌مان متحدشویم.»

نخست وزیر فرانسه با اشاره به اینکه «باید ریشه شر را بکنیم» گفت که مساجد غیرواقعی،‌ انجمن‌هایی که در حال شستشوی مغزی هستند و مدارس زیرزمینی را تعطیل خواهیم کرد و ابزارهای قانونی برای مقابله با نفرت در شبکه‌های اجتماعی را تقویت خواهیم کرد.

حملات تروریستی هفته‌های اخیر در فرانسه به فرصتی طلایی برای راستگرایان افراطی این کشور بدل شده است. راستگرایان افراطی که چند سالی است بدون پرده‌پوشی از سیاست‌های ضد مسلمانان و ضد مهاجران در فرانسه صحبت می کنند اکنون شاهد پاک شدن خطوطی هستند که آنها را از راستگرایان میانه‌رو جدا می کرد.

حملات وزرای دولت ماکرون به چپ‌ها از جمله حمله ‌‌ژان میشل بلانکه، وزیر آموزش فرانسه که از تخریب و ویرانی «چپ اسلامگرا»‌ در دانشگاهها صحبت کرده، فضای سرزنش آمیزی علیه روشنفکران و رسانه‌‌های چپگرا ایجاد کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون: روسیه و ترکیه به احساسات ضدفرانسوی در آفریقا دامن می‌زنند

ادعای نقش «مخرب» چپ- اسلام‌گرا؛ آیا دولت فرانسه به راست مایل شده است؟

ورزشکاران با پیام صلح نام خود را بر روی میله‌های محل برگزاری المپیک پاریس نوشتند