مهاجم حمله به کلیسای نیس همچنان در بیمارستان؛ بازجویی از مظنونان ادامه دارد

کلیسای نیس فرانسه
کلیسای نیس فرانسه   -  Copyright  آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی

طبق گزارش آسوشیتدپرس و بنا به گفته یک مقام قضایی، عیساوی پس از زخمی شدن از سوی پلیس در هنگام بازداشت در بیمارستان در وضعیت وخیمی به‌سر می‌برد و هنوز مورد بازجویی قرار نگرفته است.

کلیساهای فرانسه روز یکشنبه یک نوامبر (۱۱ آبان) به سه فردی که در حمله یک فرد تندرو به کلیسای نوتردام شهر نیس کشته شدند، ادای احترام کردند. همزمان پلیس در حال بازجویی از مظنونان این پرونده است.

سه قربانی این حمله ونسان لوک، ۵۵ ساله، نگهبان کلیسا، نادین دویلرز، ۶۰ ساله و سیمونه بارتو سیلوا ۴۴ ساله، متولد برزیل بودند.

گروه‌های تحقیق در فرانسه، تونس و ایتالیا در تلاش هستند تا انگیزه ابراهیم عیساوی مظنون اصلی را که ۲۱ ساله و متولد تونس است شناسایی کنند. وی ماه گذشته با ترک تونس، از طریق ایتالیا وارد خاک فرانسه شد. هنوز مشخص نیست که آیا او این حمله را به تنهایی انجام داده است یا افراد دیگری نیز در این ماجرا دخیل بوده‌اند.

طبق گزارش آسوشیتدپرس و بنا به گفته یک مقام قضایی، عیساوی پس از زخمی شدن از سوی پلیس در هنگام بازداشت در بیمارستان در وضعیت وخیمی به‌سر می‌برد و هنوز مورد بازجویی قرار نگرفته است.

این مقام فرانسوی اعلام کرد که پنج نفر دیگر نیز در ارتباط با این حمله مورد بازجویی قرار گرفته‌اند. این افراد بین ۲۵ تا ۶۳ سال سن دارند اما ارتباط آن‌ها با حمله همچنان نامشخص است. با این حال خبرگزاری فرانسه نوشت که سه‌ نفر از این افراد که در روزهای ابتدایی پس از حمله بازداشت شده بودند، امروز آزاد شدند. از سوی دیگر یک فرد ۲۹ ساله تونسی که مظنون است در طی مسیر سفر مهاجم به فرانسه با او همسفر بوده است، بازداشت شد. 

مهاجم این حمله با چاقو صبح روز پنجشنبه ۲۹ اکتبر (۸ آبان) به حاضران در کلیسای جامع شهر نیس حمله کرد. به‌گفته دادستان ضد تروریسم فرانسه مهاجم هنگام حمله و در زمان بازداشت به طور مرتب شعار الله اکبر سر می‌داده است.

مهاجم در اواسط ماه سپتامبر از شهر محل زندگی خود در تونس خارج شد و در تاریخ ۲۰ سپتامبر وارد جزیره لامپدوزای ایتالیا شد. او در تاریخ ۹ اکتبر به جزیره باری در جنوب ایتالیا منتقل شد و در نهایت مقام‌های ایتالیا به او برگه «ترک خاک» را دادند و او به طور غیرقانونی به فرانسه سفر کرد.

رسانه‌های فرانسه اعلام کردند که جوان تونسی احتمالا سه‌شنبه ۲۷ اکتبر، دو روز قبل از حمله وارد نیس شد و یک روز قبل از حادثه دوربین‌های مداربسته تصاویری از وی در نزدیکی کلیسا را ضبط کرده‌اند.

مظنون حمله به کشیش ارتدوکس آزاد شد

از سوی دیگر روز گذشته یک کشیش ارتدوکس در شهر لیون فرانسه به ضرب گلوله زخمی شد. مهاجم بلافاصله پس از تیراندازی از محل متواری شد اما ساعتی بعد پلیس یک مظنون را بازداشت کرد. با این حال پلیس فرانسه روز یکشنبه اعلام کرد که پس از آنکه هیچ مدرکی مبنی بر دخالت مظنون در حمله پیدا نشده است، وی آزاد شد.

بنابراین همچنان ضارب این کشیش آزاد است. هنوز انگیزه تیراندازی مشخص نیست با این حال دادستان ضد تروریسم فرانسه این پرونده را بررسی نمی‌کند و تنها دادستان لیون تحقیقات را آغاز کرده است.

پلیس منطقه جست‌وجو برای پیدا کردن ضارب را گسترش داده است.

مطالب مرتبط