Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جزئیات تازه از حملات فرانسه؛ مرد قمه به دست در لیون: می‌خواستم شکلات ببُرم

ابراهیم عیساوی، عامل حمله نیس
ابراهیم عیساوی، عامل حمله نیس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روزنامه لوپاریزین روز جمعه نوشت این مرد جوان افغان که هم‌اکنون در بازداشت موقت پلیس به سر می‌برد در بازجویی‌های اولیه در توضیح حمل سلاح سرد در روز پنجشنبه گفته این چاقو را به همراه داشته چون می‌خواسته با آن شکلات ببُرد.

آگهی

ابراهیم عیساوی، متهم اصلی حمله نیس، ساعاتی پیش از انجام عملیات مرگبار خود با خانواده‌اش در تونس تماس گرفته اما خانواده‌اش هیچ نشانه‌ای از این که او می‌خواهد عمل خشونت‌باری انجام دهد، احساس نکرده‌اند.

این مرد ۲۱ ساله تونسی بامداد پنجشنبه ۲۹ اکتبر (۸ آبان) وارد کلیسایی در مرکز شهر نیس در جنوب فرانسه شد و با چاقوی تیغه‌بلندی که در دست داشت سه نفر را کشته و چند نفر دیگر را مجروح کرد.

ابراهیم عیساوی در خانواده‌ای پر جمعیت در محله کارگری طینه در نزدیکی شهر بندری صفاقس تونس به دنیا آمده و بزرگ شده است. شهر او با جزیره لامپدوزای ایتالیا در دریای مدیترانه تنها ۱۳۰ کیلومتر فاصله دارد و او ابتدا با قایق خود را به این جزیره رسانده است. این مرد پس از آن که در ایتالیا حکم ترک خاک گرفت، خود را به خاک فرانسه رساند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مقامات محلی تونس گفته‌اند که این جوان به داشتن رفتارهای خشونت‌آمیز و استفاده از الکل و مواد مخدر برای پلیس شناخته شده بوده اما بعدا تغییر رفتار داده است. روزنامه بریتانیایی گاردین از قول مادر این جوان می‌نویسد که او وقتی نوجوان بود در پاسخ به اعتراض مادرش که چرا در عین بی‌پولی خانواده، پولش را خرج این مواد می‌کند می‌گفته: «به خودم مربوط است. خدا اگر بخواهد، خودش مرا به راه راست هدایت خواهد کرد.»

گاردین از قول بستگان این مرد تونسی می‌نویسد که آنها طی دو سال گذشته متوجه تغییر رفتار او شده بودند، به طوری که منظم نماز می‌خواند، در خانه می ماند و از همراهی دوستان سابق خودداری می‌کرد. با این حال یاسین، برادر بزرگ‌ترش گفته که او «هرگز تمایلات افراط گرایی از خود نشان نداده است».

آسوشیتدپرس
قمری، مادر ابراهیم عیساویآسوشیتدپرس

ابراهیم عیساوی زمانی که به خاک ایتالیا رسید به دلیل نداشتن مدارک هویتی و ورود غیرقانونی به این کشور حکم ترک خاک دریافت کرد اما ظاهرا وی توانسته از کنترل مقامات ایتالیا خارج شده و از طریق شهر مرزی ونتیمیلیا به فرانسه سفر کرده است. او حدود ساعت ۸ شب چهارشنبه با خانواده‌اش تماس گرفته بود تا به آنها بگوید در فرانسه است. او حتی به خواهرش گفته در نزدیکی همان کلیسایی که فردایش محل حمله او شد، دنبال جایی برای خوابیدن می‌گشته.

مهاجم کلیسای نوتردام نیس حین بازداشت به دست پلیس به شدت مجروح شده و هم اکنون در بیمارستان بستری است.

مظنون حمله لیون

از سوی دیگر دادستانی لیون اعلام کرد مرد جوانی که با قمه‌ای در دست در این شهر بازداشت شد، اخیرا به دلیل «خشونت» علیه پلیس محکوم شده بود.

این مرد که هویت او فاش نشده، یک جوان ۲۶ ساله افغان است که سال ۲۰۱۴ وارد فرانسه شده است. او پیش از ظهر پنجشنبه در حالی که یک قمه با تیغه ۳۰ سانتی‌متری در دست داشت به یک ایستگاه تراموا در مرکز لیون رفت و عابران را تهدید کرد. مأموران پلیس او را بازداشت کردند و در این رویداد به کسی آسیبی نرسید.

آسوشیتدپرس
ایستگاه پراش در لیونآسوشیتدپرس

دادستان لیون گفت این مرد روز چهارشنبه، ۲۱ اکتبر (۳۰ مهر) برای انجام امور اداری مربوط به مجوز اقامت خود وارد پرفکتور (فرمانداری) لیون شده است. سپس چون ماسک نداشته، پلیس مانع ورود او شده و میان او و مأموران درگیری روی داده است. مدارک اقامتی این مرد افغان‌ در آن زمان معتبر بوده و محکومیتی نداشته است. اما این حادثه باعث شد که وی به دلیل «سرپیچی از دستور مأمور دولت حین انجام وظیفه، خشونت و توهین» به مدت ۶ ماه حبس تعلیقی و ۳۰۰ یورو جریمه نقدی محکوم شود.

روزنامه لوپاریزین روز جمعه نوشت این مرد جوان که هم‌اکنون در بازداشت موقت پلیس به سر می‌برد در بازجویی‌های اولیه در توضیح حمل سلاح سرد در روز پنجشنبه گفته این چاقو را به همراه داشته چون می‌خواسته با آن شکلات ببُرد. این فرد قرار است روز شنبه به اتهام «حمل غیرمجاز سلاح و تهدید با سلاح» در دادسرا تفهیم اتهام شود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اوایل روز پنجشنبه در منطقه ۸ لیون نیز فرد دیگری پس از تماس با شماره ۱۷ مربوط به فوریت‌های پلیسی، گفت «ندایی» به او «دستور» می‌دهد که مردم را بکشد. پلیس به سراغ این مرد رفته و او را در حالی که چاقویی در دست داشت بازداشت کرد. این فرد هم‌اکنون در بیمارستان بستری است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون: باید در منطقه شنگن تغییرات بنیادین ایجاد کرد

درباره مهاجم حمله مرگبار به کلیسای شهر نیس چه می‌دانیم؟

حمله با چاقو در کلیسایی در شهر نیس فرانسه ۳ کشته و چند مجروح برجای گذاشت