حمله با چاقو در سه شهر مختلف فرانسه خنثی شد

حمله با چاقو در فرانسه
حمله با چاقو در فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به نوشته روزنامه محلی «لوپروگره»، مهاجم که یک تبعه افغان است در نزدیکی ایستگاه «پراش» لیون قصد داشت با قمه وارد تراموا شده و احتمالا به حاضران حمله کند.

آگهی

پس از حمله فردی با چاقو در شهر نیس فرانسه، پلیس این کشور سه حمله جداگانه دیگر با سلاح سرد را در سه شهر مختلف خنثی کرد.

روز پنجشنبه ۲۹ اکتبر (۸ آبان) فردی با چاقو به حاضران در کلیسایی در شهر نیس حمله کرد که بر اثر آن دست کم سه نفر شامل یک مرد و دو زن کشته و چند نفر دیگر مجروح شدند. یکی از زنان سر بریده شده و فرد مهاجم نیز بی‌درنگ به محاصره پلیس درآمده و مجروح شد. مهاجم هنگام حمله شعار الله اکبر سر داده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

هنوز جزئیات زیادی از این حملات خنثی شده در شهرهای دیگر از جمله هویت عاملان، انگیزه آنها و این که آیا با یکدیگر در پیوند بوده‌اند، منتشر نشده است، اما به نظر می‌رسد ارتباط سازمانی میان مهاجمان و با عامل حمله نیس وجود نداشته است.

آوینیون؛ مهاجم کشته شد

در نخستین مورد، دو ساعت پس از حمله نیس، فردی در شهر آوینیون با تهدید چاقو و سر دادن فریاد «الله اکبر» تلاش کرد به عابران حمله کند، اما ماموران پلیس بلافاصله وارد عمل شده و او را به ضرب گلوله کشتند.

هویت این فرد اعلام نشده، اما وزارت کشور فرانسه می‌گوید که مأموران به او شلیک کرده‌اند زیرا قصد داشته به آنها حمله کند. در رویداد بامداد امروز در آوینیون به جز شخص مهاجم که کشته شد، کسی آسیب ندیده است. سخنگوی پلیس این شهر در جنوب فرانسه گفته است اظهار نظر درباره انگیزه تروریستی این حمله هنوز زود است.

لیون؛ بازداشت یک تبعه افغان

مأموران پلیس لیون پیش از ظهر پنجشنبه مردی را که یک قمه با تیغه حدود سی سانتی متری در دست داشت بازداشت کردند. به نوشته روزنامه محلی «لوپروگره»، مهاجم که یک تبعه افغان است در نزدیکی ایستگاه «پراش» لیون قصد داشت با قمه وارد تراموا شده و احتمالا به حاضران حمله کند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع نزدیک به پلیس گفته است که خطر حمله این فرد «بسیار جدی» بوده است. با این حال مأموران او را تقریبا به سادگی و بدون مواجهه با مقاومت خاصی، بازداشت کردند. هنوز معلوم نیست که آیا این حمله با حمله نیس پیوندی داشته یا نه.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

ساراتروویل؛ مردی که می‌خواست مثل مهاجم نیس حمله کند

حوالی ساعت یک بعد از ظهر پنجشنبه مأموران پلیس در شهر «سارتروویل» در ۲۰ کیلومتری حومه پاریس مردی را بازداشت کردند که گفته شده قصد انجام حمله‌ای مشابه حمله امروز نیس را داشته است.

نام این فرد که هویت و سن او اعلام نشده، از چند روز پیش در سیاهه افراد تحت کنترل امنیتی فرانسه موسوم به «فهرست اس» ثبت شده بود. پدر این فرد تلفنی به پلیس خبر داد که پسرش پیش از بیرون رفتن از خانه، گفته که می‌خواهد حمله‌ای مانند حمله نیس انجام دهد. به نوشته روزنامه لوپاریزین چاپ پاریس، مأموران این فرد را در حالی که در نزدیکی کلیسای محله پرسه می‌زد بازداشت کردند. آنها هیچ سلاحی نزد او و درون خودرواش نیافتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنی با چاقو در سوئیس به دو زن حمله کرد

مهاجمی با چاقو نگهبان کنسولگری فرانسه در شهر جده عربستان را زخمی کرد

حمله با چاقو در کلیسایی در شهر نیس فرانسه ۳ کشته و چند مجروح برجای گذاشت