پرتغال؛ سوسیالیست‌ها اکثریت مطلق در پارلمان را از دست دادند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
انتخابات در پرتغال
انتخابات در پرتغال   -   کپی رایت  AP Photo

حزب سوسیالیست پرتغال در انتخابات منطقه ای در جزایر آزورس بیشترین آرا را از آن خود کرد اما بدلیل عدم کسب بیش از ۵۰ درصد آرا، اکثریت مطلق را در در پارلمان از دست داد.

ضربه‌ای غیرقابل انتظار برای نخست وزیر کشور، آنتونیو کوستا. این اولین بار پس از شیوع کرونا بود که با برگزاری انتخابات منطقه ای عملکرد دولت آنتونیو کوستا به بوته آزمایش گذاشته می‌شد.

سوسیالیست‌ها در انتخابات روز یکشنبه ۳۹.۱ درصد آرا را به‌دست آوردند که در مقایسه با ۴ سال پیش با ۷ درصد کاهش محبوبیت مواجه شدند. همچنین میزان محبوبیت این حزب در این منطقه به پایین‌ترین سطح خود در ۲۴ سال اخیر رسید. در اتفاق غیرمنتظره دیگری، حزب راست افراطی چگا، با کسب ۵ درصد آرا موفق شد به پارلمان راه پیدا کند. محافظه‌کاران هم توانستند نزدیک به ۶ درصد آرا را از آن خود کند و قدرت مطلق سوسیالیست‌ها در پارلمان را از آنها بگیرند. اتفاقی که اولین بار است که پس از سال ۱۹۹۶ رخ می دهد.

احزاب سلطنت طلب، چپ رادیکال، مدافع حقوق حیوانات و لیبرال ها نیز کرسی هایی را به‌دست آوردند که در نهایت احتمال ائتلاف هیچ کدام از این احزاب با سوسیالیست ها وجود نخواهد داشت.

خبر بد دیگراین هفته برای دولت سوسیالیست آنتونیو کوستا جدایی برخی از متحدان پیشین حزب سوسیالیست بود. گروه موسوم به «بلوک چپ» که بخشی از چپ‌های متحد سوسیالیست‌ها را تشکیل می دادند دوشنبه اعلام کرد که هفته آینده به راستگرایانی می پیوندد که در مخالفت با لایحه بودجه دولت صحبت خواهند کرد. بلوک چپ می گوید که به‌دلیل «تامین اعتبار ناکافی در بودجه پیشنهادی دولت در بخش بهداشت و سلامت» به این لایحه سوسیالیست‌ها رای مخالف خواهد داد. بلوک چپ بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ مهم ترین متحد دولت آنتونیو کوستا بوده است.

حال همه چیز به رای دو حزب مدافع حقوق حیوانات و کمونیست‌های پرتغال بستگی خواهد داشت. اگر آنها در رای به لایحه بودجه همچون راستگرایان رای مخالف به طرح دولت بدهند می‌توان گفت که شاید نخست وزیر شاید مجبور به استعفا شود.

اقتصاد جزایر مشهور به آزورس پرتغال تنها به صنعت گردشگری وابسته است که شیوع ویروس کرونا آثار مخرب و ویرانگری بر اقتصاد این جزایر گذاشته است. هرچند آمار مرگ و میر در این جزایر همواره یک رقمی بوده است اما تاثیر شیوع ویروس کرونا بر زندگی ساکنان و گسترش نرخ بیکاری در رای شهروندان به راست های افراطی بی تاثیر نبوده است.