تاثیر کرونا بر اقتصاد اسپانیا؛ نزدیک به ۴ میلیون نفر بیکارند

صف برای تامین مایحتاج اولیه در مادرید
صف برای تامین مایحتاج اولیه در مادرید Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین آمار دولت اسپانیا نشان می دهد که نرخ بیکاری در این کشور از مرز ۱۶ درصد نیز عبور کرده است و تا پایان سال میلادی به هفده درصد هم خواهدرسید.

آگهی

آخرین آمار وزارت اقتصاد و دارائی اسپانیا نشان می دهد که در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ میلادی، نرخ بیکاری در این کشور با افزایش قابل ملاحظه ای به ۱۶.۲۶ درصد رسیده است. این در حالی است که در سه ماهه فصل بهار، این نرخ ۱۵.۳ درصد بود.

کارشناسان دلیل اصلی افزایش بی سابقه نرخ بیکاری را بحران اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا می دانند. این آمار نشان می دهد در سه ماه فصل تابستان ۳۵۵ هزار نفر کارشان را از دست داده اند و آمار بیکاران در این کشور از ۳.۷ میلیون نفر گذشته است.

این به جز مستمری بگیرانی است که در پی شیوع ویروس کرونا موقتا بیکار شده اند. تعداد بیکاران موقت از ۶۵۰ هزار نفر هم بالاتر رفته است. اسپانیا کشوری است که پایه های اصلی اقتصاد آن روی صنعت گردشگری استوار است و قرنطینه های طولانی و عدم ورود گردشگران، این کشوررا با بحران بی سابقه اقتصادی روبرو کرده است. به گفته دولت سوسیالیست بیش از یک میلیون شغل و حرفه با شیوع ویروس کرونا از بین رفته اند.

دولت اسپانیا می گوید تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی، بیش از دو ماه دیگر، نرخ بیکاری از ۱۷ درصد فراتر خواهد رفت. ویروس کرونا در این کشور جان بیش از ۳۵ هزار نفر را گرفته و آمار مبتلایان به ویروس از یک میلیون نفر نیز عبورکرده است. پیش بینی ها نشان می دهند که رکود اقتصادی در این کشور بالاترین در اروپا خواهد بود و نرخ تولید ناخالص داخلی را با ۱۲.۸ درصد کاهش مواجه خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چالش مهار رکود کرونایی؛ تلاش چپ‌های اسپانیا برای تصویب طرح ۴ روز کاری در هفته

از منع تردد سراسری در اسپانیا تا تعطیلی رستورانهای ایتالیا در ساعت شش عصر

دولت اسپانیا پس از رای دادگاه علیه قرنطینه مادرید، وضعیت اضطراری اعلام کرد