Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا روابط لهستان و آمریکا تحت رئیس جمهوری دموکرات یا جمهوریخواه تغییر می‌کند؟

Ap photo
Ap photo Copyright Ap photo
Copyright Ap photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هرچند گفته می‌شود دولت کنونی لهستان از پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا استقبال می‌کند، ناظران بر این باورند روی کار آمدن دولتی دموکرات در کاخ سفید خدشه‌ای بر مناسبات طرفین وارد نمی‌کند.

آگهی

روابط لهستان و ایالات متحده در سایه انتخابات پیش‌روی آمریکا و رئیس جمهوری دموکرات یا جمهوریخواه چگونه خواهد بود؟ آیا روسیه در ارتباط واشنگتن و ورشو نقشی بنیادین دارد؟

آندژی دودا، رئیس جمهوری لهستان روابط نزدیکی با همتای آمریکایی خود، دونالد ترامپ دارد اما هنوز مشخص نیست در صورت پیروزی جو بایدن در انتخابات سوم نوامبر، چه سرنوشتی در انتظار مناسبات ورشو و واشنگتن خواهد بود.

هر دو رئيس جمهوری، ترامپ و دودا، مدعی هستند مناسبات طرفین، در بهترین وضعیت در تاریخ روابط دو کشور است. روابط شخصی نزدیک میان این دو رهبر، معافیت لهستانی‌ها از اخذ ویزای آمریکا برای ورود به آمریکا و همچنین دیدگاه مشترک ژئوپولتیکی، دو طرف را بیش از همیشه به یکدیگر نزدیک کرده است.

آقای ترامپ در نشست خبری با همتای لهستانی خود گفت که در خصوص نقش و اقدامات بی‌ثبات‌ کننده روسیه در لهستان با دودا گفتگو و رایزنی می‌کند.

در سوی مقابل رئيس جمهوری لهستان هم ضمن تشکر از آمریکا و ابراز خرسندی از داشتن چنین متحدی می گوید خوشحالیم از این که می توانیم روی حمایت آمریکایی‌ها حساب کنیم.

واقعیت امر این است که حضور سربازان آمریکایی در لهستان و همچنین امضا قراردادهای چندین میلیارد دلاری نظامی و انرژی برای امنیت اقتصادی و ژئوپولتیک لهستان مفید و مطلوب است.

آندژی مانیا، استاد دانشگاه در لهستان و کارشناس مسائل آمریکا می‌گوید: «مقام‌های لهستان روابط با دموکرات‌ها را نادیده گرفته‌اند در حالی که آنها یکی از دو ساختار قدرتمند در نظام سیاسی آمریکا به شمار می‌روند. به یاد داشته باشیم که بسیاری از سیاستمداران دموکرات در آمریکا نسبت به لهستان رویکرد دوستانه‌ای داشته‌اند.»

کارشناسان می‌گویند پیروزی احتمالی جو بایدن روابط لهستان و آمریکا را دستخوش تغییرات بنیادین نخواهد کرد.

پروفسور پاول لایدلر از انستیتو مطالعات آمریکا هم می‌گوید: «من فکر می‌کنم چه ترامپ رئیس جمهوری بماند و چه بایدن انتخاب شود، روابط دو طرف در سطح مطلوبی باقی می‌ماند. ضمن اینکه یک رئیس جمهوری دموکرات در آمریکا هرگز نیروهای ناتو در لهستان را خارج نخواهد کرد.»

با این وجود دولت حاکم در لهستان، دونالد ترامپ را به جو بایدن ترجیح می‌دهد چرا که احساس می‌کند در صورت پیروزی بایدن ممکن است فشارهای دیگری به ورشو در خصوص موضوعات مختلف وارد شود.

آرکادیوژ مولارژک، عضو کمیته پارلمانی سیاست خارجی لهستان می‌گوید: «هنوز مشخص نیست که در صورت پیروزی احتمالی دموکرات‌ها سیاست خارجی این کشور در قبال لهستان به کدام سمت می‌رود. آیا آمریکا فشارهایی بر لهستان در خصوص مسائلی چون حقوق همجنس‌گراها یا سایر جنبش‌های مترقی و لیبرال اعمال می‌کند؟ بنابراین این نگرانی وجود دارد.»

لسک کابلاک، خبرنگار یورونیوز می‌گوید: «در حالی که آمریکایی‌ها تاثیر چندانی در انتخاب رئیس جمهوری لهستان ندارند، برعکس لهستانی‌های مقیم ایالات متحده از نفوذ خوبی در آمریکا برخوردارند. حدود ۱۰ میلیون لهستانی در ایالات متحده زندگی می‌کنند و در نتیجه هر نامزد انتخابات ریاست جمهوری باید رای و نظر این دسته قابل توجه را در نظر بگیرد».

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض‌ها بی‌نتیجه ماند؛ دیوان عالی لهستان نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را تایید کرد

شماری از نظامیان آمریکا از آلمان به لهستان منتقل می‌شوند

پمپ‌هایی برای تراکتور یا پهپاد؛ شرکت دولتی لهستان به خبر استفاده ایران از قطعاتش واکنش نشان داد