شماری از نظامیان آمریکا از آلمان به لهستان منتقل می‌شوند

روسای‌جمهوری آمریکا و لهستان
روسای‌جمهوری آمریکا و لهستان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته دونالد ترامپ شمار نظامیان آمریکا در آلمان به حدود ۲۵ هزار نفر کاهش خواهد یافت. این در حالی است که هم‌اکنون بیش از ۵۰ هزار نظامی ایالات متحده در آلمان مستقر هستند.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که شماری از نظامیان کشورش را از آلمان به لهستان منتقل خواهد کرد.

به گفته رئیس جمهوری ایالات متحده تعدادی از نظامیان این کشور از آلمان به آمریکا باز خواهند گشت و تعدادی دیگر نیز به کشورهای دیگر از جمله لهستان منتقل خواهند شد. دونالد ترامپ که در نشست خبری مشترک با آندژی دودا، همتای لهستانی خود در کاخ سفید شرکت کرده بود بر رابطه گرم خود با او تاکید کرد.

این در حالی است که رئیس جمهوری آمریکا با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در مورد بسیاری از موضوعات اختلاف نظر دارد. طرح انتقال نظامیان ایالات متحده از آلمان به لهستان در حالی اعلام می شود که تنها چهار روز به انتخابات ریاست جمهوری این کشور باقی مانده است و این امر می تواند موقعیت آندژی دودا را تقویت کند. او امیدوار است تا با پیروزی در رای گیری روز یکشنبه برای دومین دوره پیاپی به عنوان رئیس جمهوری لهستان برگزیده شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
روسای‌جمهوری آمریکا و لهستانAP Photo

به گفته دونالد ترامپ شمار نظامیان آمریکا در آلمان به حدود ۲۵ هزار نفر کاهش خواهد یافت. این در حالی است که هم اکنون بیش از ۵۰ هزار نظامی ایالات متحده در آلمان مستقر هستند. تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای کاستن از شمار نظامیان کشورش در آلمان به تنش ها بین واشنگتن و متحدان اروپایی ایالات متحده در ناتو دامن زده است.

رئیس جمهوری آمریکا بر لزوم افزایش بودجه دفاعی آلمان و دیگر کشورهای عضو این پیمان تاکید می کند. به گفته دونالد ترامپ لهستان هزینه حضور نظامیان ایالات متحده در خاک خود را متقبل خواهد شد.

نشست سران گروه هفت که قرار بود ماه جاری میلادی در واشنگتن برگزار شود پس از آنکه آنگلا مرکل دعوت دونالد ترامپ را به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا رد کرد لغو شد.

آندژی دودا اولین رهبر یک کشور خارجی است که از زمان شیوع ویروس جدید کرونا در ماه مارس (اسفند/فروردین) در کاخ سفید مورد استقبال قرار می گیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا روابط لهستان و آمریکا تحت رئیس جمهوری دموکرات یا جمهوریخواه تغییر می‌کند؟

سفر مایک پمپئو به لهستان و امضای توافق نظامی واشنگتن-‌ورشو

پنتاگون روز دوشنبه برنامۀ تخلیه نظامیان آمریکایی از آلمان را تحویل ترامپ می‌دهد