Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پنتاگون روز دوشنبه برنامۀ تخلیه نظامیان آمریکایی از آلمان را تحویل ترامپ می‌دهد

Patrick Semansky
Patrick Semansky Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه گزینه‌های مد نظر خود در موضوع تخلیه بخشی از نیروهای آمریکایی از خاک آلمان و انتقال آنها به یکی از کشورهای اروپای شرقی را به دونالد ترامپ معرفی خواهد کرد.

آگهی

مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه گزینه‌های مد نظر خود در موضوع تخلیه بخشی از نیروهای آمریکایی از خاک آلمان و انتقال آنها به یکی از کشورهای اروپای شرقی را به دونالد ترامپ معرفی خواهد کرد.

این خبر روز شنبه از سوی جاناتان هافمن، سخنگوی پنتاگون اعلام شد. او افزود که چهارشنبه گذشته وزیر دفاع آمریکا با دونالد ترامپ دیدار و با او درباره موضوع حضور آمریکا در اروپا گفتگو کرده است.

بنا بر اعلام دو تن از مقامات ارشد پنتاگون که نخواسته‌اند نامشان فاش شود، طرح آقای اسپر در مجموع مطابق با همان چیزی تهیه شده که پیش از این در ۱۵ ژوئن از سوی دونالد ترامپ اعلام شده بود. بر این اساس قرار است ۲۵ هزار نفر از پرسنل نظامی آمریکا بطور دائم در خاک آلمان باقی بمانند و ۹۵۰۰ نفر دیگر این کشور را تخلیه کنند.

بخشی از نیروهای تخلیه شده به ایالات متحده آمریکا برخواهند گشت و بخشی دیگر با هدف جلوگیری از جاه طلبی‌های ولادیمیر پوتین، در یکی از کشورهایی که زمانی عضو اتحاد جماهیر شوروی پیشین بوده است، مستقر خواهند شد.

ناتو در تلاش است از تکرار آنچه پیش از این در سال ۲۰۱۴ میلادی روی داد، یعنی الحاق کریمه به خاک روسیه جلوگیری کند.

اگرچه این دو مقام ارشد پنتاگون به این پرسش که نیروهای آمریکایی در کدام کشور شرق اروپا مستقر خواهند شد، پاسخی نداده‌اند اما دونالد ترامپ چهارشنبه گذشته در جریان دیدار با آندژی دودا، رئیس جمهوری لهستان اعلام کرد که لهستان یکی از کشورهای مدنظر واشنگتن برای استقرار نیروها است.

قرار است از این گروه ۹۵۰۰ نفری نیز، برخی بطور دائم در خاک اروپا باقی بمانند و برخی بصورت چرخشی برای انجام ماموریت حضور یابند.

ناتو در سال ۱۹۹۷ میلادی به روسیه قول داد که در کشورهایی که زمانی عضو بلوک شرق بودند، پایگاه دائمی دایر نکند. به همین دلیل در زمان افزایش تنش‌ها میان دو طرف، این اتحاد نظامی تنها اقدام به استقرار نیرو در کشورهایی که از لحاظ جغرافیایی به روسیه نزدیکتر بوده‌اند، کرده است.

با این وجود واشنگتن اکنون می‌گوید که با الحاق کریمه به خاک روسیه و دخالت‌های مسکو درگیری‌های شرق اوکراین، دیگر ناتو تعهدی در قبال روسیه ندارد و می‌تواند این قول را نادیده بگیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آنگلا مرکل: اروپا باید عمیقا دربارۀ جهانی بدون رهبری آمریکا فکر کند

شماری از نظامیان آمریکا از آلمان به لهستان منتقل می‌شوند

محک اتحادی دیرینه در روزهای جنگ؛ آمریکا چگونه با کمک‌های نظامی خود پشت اسرائیل ایستاد؟