تحریم سفیر ایران در عراق؛ ایران هم سفیر آمریکا در بغداد را تحریم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
ماتیو تولر، سفیر آمریکا در عراق
ماتیو تولر، سفیر آمریکا در عراق   -   کپی رایت  AP Photo

ایران ماتیو تولر، سفیر آمریکا در بغداد و دو دیپلمات دیگر این کشور در عراق را تحریم کرد.

وزارت امور خارجه ایران عصر جمعه ۲ آبان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد بر اساس «قانون مبارزه با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه»، ماتیو تولر، سفیر ایالات متحده در بغداد، استیو فاگین، معاون سفیر و راب والر، سرکنسول ایالات متحده در اربیل را تحریم کرده است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

ساعاتی پیش از انتشار بیانیه ایران، دولت واشنگتن اعلام کرده بود ایرج مسجدی، سفیر ایران در بغداد را به دلیل «هدایت» گروه‌هایی که به آمریکایی‌ها در عراق «حمله» می‌کنند، تحریم کرده است.

در بیانیه وزارت خارجه ایران «مشارکت مؤثر در سازماندهی، تأمین مالی، راهبری و ارتکاب اقدامات تروریستی علیه منافع دولت یا شهروندان جمهوری اسلامی ایران، حمایت از گروه‌های افراطی و تروریستی از جمله داعش و جبهه النصره و از تروریسم دولتی علیه مردم منطقه» به عنوان بخشی از دلایل تحریم سفیر آمریکا و دو دیپلمات دیگر این کشور در عراق ذکر شده است.

در این بیانیه همچنین این افراد به «مشارکت در ارتکاب نقض (...) حقوق بین‌الملل بشردوستانه و حقوق بشر علیه مردم منطقه»، «معاونت در ترور سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی» و نیز نقش داشتن در «اعمال تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی ایالات متحده علیه مردم ایران» متهم شده‌اند.