Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترکیه آزمایش سامانه دفاع موشکی اس ۴۰۰ را تایید کرد

AP Photo
AP Photo Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر دفاع ترکیه می‌گوید خرید سامانه دفاع موشکی اس ۴۰۰ برای این کشور یک ضرورت و نه یک انتخاب بوده است.

آگهی

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه، روز پنجشنبه ۲۲ اکتبر، با تایید آزمایش سامانه دفاع موشکی اس ۴۰۰ به بلومبرگ گفت این سامانه روسی قرار نیست با سیستم ناتو ادغام شود.

وزیر دفاع ترکیه همچنین تایید کرد آزمایش این سامانه تنها با هدف آزمایش مسائل تکنیکی و فنی صورت گرفته است.

این اقدام ترکیه در حالی صورت گرفته که پیشتر آمریکا تهدید کرده بود در صورتی که آنکارا سامانه موشکی اس ۴۰۰ را از روسیه خریداری و مورد استفاده قرار دهد، با مجازات‌های واشنگتن رو‌به‌رو خواهد شد.

آکار در بخش دیگری از این گفتگو تاکید کرد اس ۴۰۰ کارایی مشابه اس ۳۰۰ دارد که بسیاری از کشورهای اروپایی از آن استفاده می‌کنند. «هر سیستم دفاعی کارکرد خودش را دارد و قرار نیست با سیستم‌های ناتو ادغام شود. خرید اس ۴۰۰ برای ما یک انتخاب نبود، بلکه یک نیاز و ضرورت به شمار می‌رفت. ضمن اینکه قرار نیست ما از ناتو فاصله بگیریم.»

روابط ترکیه و متحدانش در ناتو در یک سال گذشته به دلیل تصمیم آنکارا به خرید سیتسم دفاع هوایی پیشرفته روسی اس ۴۰۰ به سردی گراییده است. ایالات متحده می‌گوید این سیستم می‌تواند توسط روسیه برای به دست آوردن جزئیات طبقه‌بندی و برنامه‌های جت‌های لاکد مارتین اف ۳۵ مورد استفاده قرار گیرد.

بر همین اساس آمریکا تصمیم گرفت ترکیه را از برنامه جت‌های اف ۳۵ خود حذف کند. در مقابل ترکیه اصرار دارد که سیستم اس ۴۰۰ با برنامه‌های ناتو ادغام نمی‌شود و در نتیجه خطری از نظر فاش شدن جزئيات محرمانه جت‌های لاکد مارتین اف ۳۵ وجود ندارد.

آکار در بخش دیگری از این گفتگو به احتمال خرید سامانه پدافند موشک هوایی پاتریوت از ایتالیا و فرانسه اشاره کرد و افزود: «ممکن است ما مذاکراتی با آمریکا هم برای خرید این سامانه از آمریکا داشته باشیم.»

این در حالیست که پیشتر گفتگوهایی میان آنکارا و واشنگتن بر سر خرید این سامانه صورت گرفته بود که این موضوع به دلایل مختلفی چون خرید سامانه اس ۴۰۰ روسی، بی نتیجه ماند.

از سوی دیگر کی بیلی هاچیسون، سفیر ایالات متحده در ناتو، روز چهارشنبه در خصوص آزمایش اس ۴۰۰ از سوی ترکیه اظهار داشت: «مسئله این است که ترکیه سامانه اس ۴۰۰ روسی را در خاک ناتو آزمایش کرده است. ترکیه برای داشتن چنین سامانه‌ای مزایای زیادی را برای خود در ناتو فدا کرده است.»

خانم هاچیسون در ادامه افزود: «ما به همراه متحدان خود در ناتو، هر کاری که لازم بود را انجام دادیم تا ترکیه دست از خرید سیستم دفاع موشکی از روسیه بردارد اما آنها تصمیم گرفتند اس ۴۰۰ را از روسیه یعنی کشوری که ما دشمن خود می‌دانیم، خریداری کنند. خرید سامانه موشکی روسی و قرار دادن آن در محدوده ناتو بدون شک خط قرمز ما است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سامانه اس ۴۰۰ روسی روز یکشنبه به مقصد ترکیه بارگیری می‌شود

روسیه تحویل سامانه اس ۴۰۰ به ترکیه را از ژوئیه آغاز می‌کند

دستگیری بیش از ۳۰۰ نفر در ترکیه به ظن ارتباط با گروه داعش